26 Nisan 2012 Perşembe

Dünya Romanlar Kongresi Toplandı20-21 Nisan 2012 tarihinde, Belgrad'da 25 ülkeden gelen Roman temsilcilerin katılımıyla Dünya Romanlar Kongresi toplandı. Türkiye'den Kuştepe Roman Çiçekçiler Derneği Başkanı Metin Salih Şentürk ve Roman araştırmacı Bülent Filyas'ın delege olarak katıldığı toplantıda, konuşmacılar Avrupa'da yükselen ırkçılığın Romanlar için nasıl bir tehlike oluşturduğuna dikkat çektiler.

Arnavutluk, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Montenegro, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, İtalya, İsrail, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, İspanya, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, İngiltere ve diğer dünya ülkelerinden gelen katılımcıların yer aldığı Dünya Romanlar Kongresi, Dünya Roman Organizasyonu-Romanipen tarafından organize edildi.

Sırbistan Parlamentosu'nda toplanan kongrenin birinci gününde Dünya Roman Organizasyonu Genel Sekreteri Bayram Haliti ve Dünya Roman Organizasyonu Başkanı Jovan Damjanovic birer konuşma yaptılar. İkinci gün çeşitli dünya ülkelerinden katılan delegelerin konuşmaları ile devam etti. Katılımcılar kendi ülkelerindeki sorunlara ve Avrupa genelinde Romanların huzurunu tehdit eden ırkçı yükselişe dikkat çektiler.

Kongrede yapılan çalışmaların sonucunda dünya Romanlarını temsil edebilecek çeşitli organlar ve kurumsal yapıların oluşturulması kararı alındı. Bu bağlamda kongreye katılan delegelere çeşitli görevler verildi. Önümüzdeki günlerde bir başka ülkede tekrar toplanması planlanan Dünya Romanlar Kongresi Avrupa genelinde özelllikle ırkçılığa karşı duyarlı kamuoyunda büyük bir heyecan yarattı. 1971 yılında yapılan 1. Dünya Romanlar Kongresi'nin düzenlenmesinde önemli katkıları olan Grattan Puxon kongreye bir mektup göndererek, Belgrad'ta toplanan Dünya Romanlar Kongresi'nin Avrupa'da yükselen ırkçılığa karşı önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Kaynak: Cingeneyiz International

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder