11 Nisan 2012 Çarşamba

Ispartalı Romanlar Mehter Takımı KurdularIsparta'nın Gönen ilçesi'nde yaşayan Romanlar mehteran takımı kurdular. Yaklaşık 3 ay önce kurulan mehteran takımı kısa zaman içerisinde Türkiye'de ve dünyada konser verebilecek şekilde ekibini tamamladı. Kökleri Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri müziğine dayanan mehteran geleneği Isparta'da genç Roman müzisyenler tarafından yaşatılacak. 

Yaşar Erbil'in yönetiminde oluşturulan mehteran takımı geleneksel Osmanlı müziğinin en önemli unsurlarından olan mehteri dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.
Aynı zamanda Roman müziğinin çeşitli unsurlarına da repertuarlarında yer veren Romanlar mehteran takımı düğün, açılış, kutlama gibi özel günlerde de konser verecek.

Tarihi Turizm Folklor ve Erenler Mehteran Takımı Derneği başkanlığını da yürüten Yaşar Erbil Osmanlı müziğinin en önemli unsurları arasında yer alan mehterin köklerinin Anadolu Selçuklularına kadar uzandığını ifade ediyor. ''Tarihini, geçmişini bilmeyen milletler geleceğe güvenle yaklaşamaz. Atalarımızın bize bırakmış olduğu kültür mirasına, benliğimize sahip çıkmak milleti millet yapan unsurlardan birisidir. Kültür erozyonuna uğramamak için bu kültür miraslarımıza daha fazla değer vermeli ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için Isparta'da önemli bir adım attık''  sözleriyle mehteran takımının önemine işaret eden Erbil kısa zamanda çeşitli dünya ülkelerinde konserler vermeye hazırlandıklarını vurguluyor.
İrtibat: erbilspor@windowslive.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder