28 Mayıs 2012 Pazartesi

Cemil Akmaca: Yeni Bir Site Yeni Bir Tv


Yahya Kemal Romanları Çeribaşısı, şair ve yazar Cemil Akmaca Medya Roman'ın kuruluşu vesilesi yazdığı yazısında hem Medya Roman gönüllülerine başarı dileklerini iletiyor hem de kendine özgü ifadeleriyle uzun yıllardır Romanlar arasında sürdürülen bir tartışmaya değiniyor. Daha önce çeşitli internet sitelerinde yazı ve şiirleri yayınlanan Çeribaşı Cemil Akmaca aynı zamanda Medya Roman flamasının da esinlendiği eski ROMDER logosunun tasarımcısı. 

Yeni Bir Site Yeni Bir Tv
Cemil Akmaca
Bravo düşünene, bravo uygulayana. Şimdiden hayırlı olsun. Adı da güzel olmuş Roman tv. Çingeneyiz adından utananlara duyurulur. Yeni tvnin adı Roman tv. Gurur duyacaksınız, zevkle dostlarınıza Çingene değil de Roman Tv açıldı diye anlatacaksınız.Yıllardan beri anlatmaya çalışıyoruz. İnsanlarımız haklı. Çünkü yıllardır en pis işlere Çingene adını taktılar. Hatta analar, babalar çocuklarını korkuturlarken bak Çingeneye veririm diye korkuturlardı. Yıllar bizleri asla temize çıkarmadı. Çingene ismi aşağılanmaktı. Utanılacak bir terimdi.

Topluluk içinde sordukları vakit, Çingeneyim diyemeyip Romanım diyen bir sürü insana rastlamak mümkün. Çünkü Roman daha bir kibar kaçıyor. İnsanın gururunu okşuyor. Belki de bizler öyle sanıyoruz. Aslında büyük beden bir elbiseyi terziye verip ters yüz edip giymek gibi bir şey. Roman da aynı insan, Çingene de aynı insan. Biraz şehrin havasını kokladık ya, biraz da şehirliler Gacolar gibi gravat takıyoruz ya tabi Çingenelikten uzaklaşıp kibarca Roman oluyoruz.

Ne olursa olsun, ben insanım dünyalıyım demek geliyor içimden. Bir de şu gerçek var ki Romanlar ya da Çingeneler, ağzımızla kuş tutsak kendimizi sevdiremedik, sevdiremiyoruz. Ne kadar kendi toplumumuzun içinde kravat takıp hava bassak da hala önyargılar devam ediyor edecek de. Çünkü aynı beden aynı renk aynı elbise. Yalnız ters yüz edilmiş hali. Roman ve Çingene. 

Ben diyorum ki Roman tv hayırlı uğurlu olsun, tüm kardeşlere Romanlara, Çingenelere, seyredenlere...

1 yorum:

  1. Cemil Beyefendinin yazılarını beğenerek takip ediyoruz. Çalışmalarını yeni sitenizdede görmek isteriz.
    Hasan Bayraktar

    YanıtlaSil