16 Mayıs 2012 Çarşamba

Romanlar Müzik Öğretmenliği Yapacak


Bursa Valiliği ve Bursa Romanlar Derneği'nin ortak çalışması sonucunda 14 Roman, müzik öğretmeni olarak istihdam edildi. Bursa Romanlar Derneği Başkanı Efkan Özçimen ilerleyen günlerde projenin daha da geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını ifade etti. Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla müzik öğretmeni olarak işe alınan Romanlar ise güvenceli bir işe sahip olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.
Halk Eğitim Merkezi bünyesinde istihdam edilen Roman müzisyenler okullarda çocuklara müzik dersleri vermeye başladılar. Öğrencilerin Roman hocaların verdiği derslerden son derece memnun kaldığı ifade ediliyor. Müziği aile ocağında dedelerinden, babalarından öğrenen Roman müzisyenler, öğrencilerine müziği sevdiriyor ve en azından hobi olarak enstrüman çalmaya özendiriyorlar.

Müzik öğretmeni olarak istihdam edilen Romanlar son yıllarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle müziği bırakma noktasına geldiklerini ifade ediyorlar. Teknolojik müzik aletlerinin çoğu enstrümanın giderek daha nadir kullanılmasına yol açması çok sayıda Roman müzisyeni işlerini yitirmesine neden oluyor. Geleneksel düğünlerin de giderek azalması Roman müzisyenlerin karşılaştığı ekonomik problemlerin bir diğer nedenini teşkil ediyor. Bu gelişmeler karşısında zanaatlarını yaşatmakta sıkıntı yaşayan Roman müzisyenlere dönük destek projelerinin en kısa sürede hayata geçirilmesi son derece büyük bir önem taşıyor.

Kaynak: Son Dakika Bursa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder