15 Haziran 2012 Cuma

Roman Çocukları İçin Bilgisayar Eğitim Merkezi

İzmir Yenişehir'de kurulan Yenişehir Toplum ve Çocuk Gençlik Merkezi Roman çocuklarına bilgisayar eğitimi sunma amacıyla faaliyetlerine başladı. Öncelikle 15-20 yaşları arasındaki Roman çocuklarına hizmet vermeyi hedefleyen merkez, Birleşmiş Milletler, Habitat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Microsoft'un katkılarıyla kuruldu.


"Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor" başlıklı proje kapsamında kurulan Yenişehir Toplum ve Çocuk Gençlik Merkezi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösterecek. Konuyu değerlendiren İzmir Milletvekili İlknur Denizli: "Bazen hayallerimizin bile ötesine geçiyoruz. Romanlar için bu toplum merkezinin hayalini kurduğumda böyle bir yer olabileceğini, özel şirketlerden, Birleşmiş Milletler'den, Habitat'tan böylesine destek göreceğini inanın, hayal etmemiştim. Bugün Romanlarla ilgili bir ilke imza atıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu ülkede kalkınma, bu ülkeyi oluşturan tüm değerlerin topyekün mücadelesiyle olur. Kimseyi ötekileştirmeden bu ülkede yaşayan herkesin tüm imkanlara ulaşabilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Yeni nesil Roman gençleri arasında bilgisayar ve internet kullanımı büyük bir hızla artıyor. Roman çocuklar birebir ulaşma imkanı olmayan arkadaşları ile internet üzerinden iletişim kuruyorlar. Özellikle son yıllarda farklı ülkelerde yaşayan Roman gençler dahi birbirleriyle  internet üzerinden diyaloğa girme imkanına  sahip olabiliyorlar. 

Kaynak: Yeni Asır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder