11 Haziran 2012 Pazartesi

Tekirdağlı Romanlar Dünya Romanlar Festivali'nde

Tekirdağlı Roman müzisyenler Dünya Romanlar Festivali'nde Türkiye'yi temsil ettiler. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen Dünya Romanlar Festivali'nin bu yılki temel gündemi "Roman Müzisyenleri ve Evrensel Kültür Nameleri" olarak belirlenmişti. Festivale Tekirdağ'dan katılan Roman müzisyenler ortaya koydukları performanslarla Trakya Roman ezgilerini dünya Romanlarına tanıttılar.


Trakya Kalkınma Ajansı ve Tekirdağ Valiliği'nin katkılarıyla Dünya Romanlar Festivali'nde Türkiye'yi temsil eden Roman müzisyenlere gelecek yıl düzenlenecek olan festivalde büyük sahnede gösteri yapmaları teklif edildi. Festivale katılan ekibin arasında yer alan Tekirdağ Roman Kültürünü Yaşatma ve Müzisyenler Derneği başkanı Ümit Satılmış festivali şu sözlerle değerlendirdi: "Bir çok ülkeden Roman katıldı ve sadece Romanca konuşuldu. En önde Roman kültürünü simgeleyen at arabasının bulunduğu korteje katıldık. Bizde gösteri sunduk ve büyük ilgi gördük."

Son yıllarda Türkiye Romanları çeşitli uluslararası Roman etkinliklerinde daha fazla temsil edilmeye başladılar.  Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Dünya Romanlar Kongresi'ne de Türkiye'den temsilciler katılmış ve oluşturulan organizasyonda çeşitli görevler almışlardı. Dünyada en büyük Roman nüfusa sahip olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de 1 milyonun üzerinde Romanın yaşadığı tahmin ediliyor. Türkiye Romanları ağırlıklı olarak Trakya ve Batı Anadolu'da yaşamlarını sürdürüyorlar.

Kaynak: AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder