18 Haziran 2012 Pazartesi

Üniversite Mezunu Romanlar Günlük İşlerde Çalışıyor


Keşan'ın önemli Roman yerleşimlerinden Yeni Mescit Mahallesi muhtarı Fikret Kantar basına yaptığı açıklamada mahallesinde yaşayan meslek sahibi insanların dahi karşı karşıya bulunduğu işsizlik problemine dikkat çekti. Kantar'a göre mahallede yaşayan üniversite mezunu Romanlar dahi sürekli işler bulamadıkları için günlük işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar.


Fikret Kantar yaptığı açıklamada Yeni Mescit Mahallesi'nde yaşayan Uludağ Üniversitesi İngilizce öğretmenliği mezunu bir gencin iş bulamadığını belirtiyor. Aynı şekilde Gümrük bölümünü bitirmiş bir gencin de işsiz olduğunu belirten Kantar işsiz gençlerin kimilerinin umutla iş bulmayı beklediğini kimilerinin ise yevmiyeli işlerde çalışmaya gittiklerini ileri sürüyor. Kantar mahalledeki gençlerin ancak küçük bir bölümünün 8 yıllık zorunlu eğitimi bitirdikten sonra okuyabildiğini, okuyamayan gençlerin ise geçimlerini çoğunlukla simit satıcılığı, boyacılık ya da hammallık gibi işlerden sağladıklarını ifade ediyor.

Yeni Mescit Mahallesi Romanlarının  önemli bir bölümü Trakya'nın pek çok diğer bölgesinde olduğu gibi mevsimlik tarım işçiliği yapıyorlar. Şu anda mevsimi olduğu için yaklaşık 600 mahalle sakininin bezelye toplamak için Bursa-Karacabey bölgesine gittiklerini belirten mahalle muhtarı Fikret Kantar tarım işçiliğinin zorluklarına işaret ediyor. Özellikle tarımda yeni makinaların kullanıma girmesi tarım işçiliği ile geçinen Romanların mesleklerini elinden alıyor.

Kaynak: Medya Keşan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder