22 Haziran 2012 Cuma

Üniversitede Roman Toplantısı


Adnan Menderes Üniversitesi Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi akademisyenlerin ve çeşitli Roman kuruluşlarının katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye'den ve yurtdışından çok sayıda  ilgilinin katıldığı toplantı "1. Danışma Kurulu ve Çalışma Grupları" adıyla gerçekleştirildi. 


Çeşitli üniversite temsilcilerinin yanı sıra Antalya, Isparta, Ankara, İstanbul, Manisa, İzmir, Hatay, Denizli, Aydın merkez, Söke, Didim, Kuşadası, Germencik ve Nazilli'den gelen Roman derneği temsilcileri de görüş ve önerileriyle toplantıya katkı sundular.


Toplantıda yapılan resmi açıklamada merkezin amaçlarının Romanların yaşam kalitesini artırmak, Romanlara sağlıklı yaşam ortamları sağlamak, sosyal-ekonomik ve çevresel sorunları tespit etmek, çözümler üretmek, insan hakları bilincinin geliştirilmesi ve  kültür ve dil araştırmaları başta olmak üzere çeşitli bilimsel araştırmalar yapmak olarak belirtildi. 5 Nisan 2011 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi'nin bünyesinde kurulan merkez Türkiye Roman toplumu arasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Bugün için Roman kamuoyunun en önemli beklentisi merkezin çalışmaları hakkında düzenli olarak toplumun bilgilendirilmesi ve çalışmaların olabildiğince şeffaf bir biçimde yürütülmesi.

Kaynak: İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder