26 Haziran 2012 Salı

Zoraki Göçebeler: Roman Bezelye İşçileri

Bursa'nın Karacabey ilçesine bezelye toplamaya giden Roman bezelye işçileri zor koşullar altında geçinmeye çalışıyorlar. Yaklaşık 1000 Roman Karacabey'de kaldıkları süre içerisinde çadırlarda kalıyor, adeta zorunlu  bir göçebelik yaşıyorlar. 

Edirne'nin Keşan ve Tekirdağ'ın Malkara ilçeleri ile Balıkesir civarındaki çeşitli yerleşim bölgelerinden her yıl Bursa'nın Karacabey ilçesine gelen Roman aileler buradaki tarlalarda bezelye toplayarak geçimlerini temin ediyorlar. Belediyenin kendilerine gösterdiği arazide çadır kuran Roman tarım işçileri, işçilerle toprak sahipleri arasında aracılık yapan dragomanlara kapora veriyorlar. Çoğu tarım işçisi kapora verecek imkanları olmadığından dragomanlara borçlanıyor. Yol masrafları ile çalıştıkları bölgedeki yeme-içme masrafları da işçilerin kendileri tarafından karşılanıyor. Kazançları ancak bu masrafları karşılamaya yeten Roman tarım işçilerinin önemli bir bölümü memleketlerine döndüklerinde dragomanlara borçlu kalıyorlar.

Bursa Karacabey'deki küçük tarım arazileri bölgeye çalışmak için gelen Roman aileler arasında paylaşılıyor. Çadır kurdukları araziden kamyonla yaklaşık 20 km yol gittikten sonra tarlalara ulaşan işçileri zorlu bir çalışma süreci bekliyor. Kavrama  denilen aleti kullanan tarım işçileri bezelyeleri biçiyor ve oldukları yerde bırakıyorlar. Daha sonra direnci adı verilen bir diğer işçi grubu yerdeki bezelyeleri kamyonlara veya traktör romörkuna yüklüyorlar. Tarladaki bezelyeleri biçen işçiler dönüm başına yövmiye alırken, direnciler ise yükledikleri kamyon başına para alıyorlar. Bezelye biçimi ailelerin tüm bireylerinin çalıştığı bir iş. Buna karşılık direncilik fiziki güç gerektirdiğinden genellikle erkekler tarafından yapılıyor. 

Bursa Karacabey'de Roman tarım işçilerinin kaldığı çadırlara belediye tarafından seyyar tuvalet ve seyyar banyolar verilmiş. Ne var ki özellikle kadınlar çoğunlukla son derece kalabalık olan bu seyyar banyo ve tuvaletleri kullanamıyorlar. Kadınlar temizlik ihtiyaçlarını genellikle çadırlarında kendi imkanlarıyla karşılamak durumunda kalıyorlar. 

Bursa'da Karacabey'deki büyük tarlalarda son dönemde yeni çıkan biçer-döver makinaları kullanılmaya başlanmış. Bu makinalar tarımdaki işçi ihtiyacını büyük ölçüde azalttığı için Roman tarım işçileri şimdi geçmiştekine oranla yarı yarıya daha az çalışabiliyorlar. İlçede çalışan pek çok aile önümüzdeki sene durumun daha da kötüleşeceğinden endişe ediyor.

Aileleri tarlalarda çalışmaya gittiği için çadırlarda sahipsiz kalan Roman çocuklar ise çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Geçtiğimiz aylarda yola yakın bir noktada çadır kuran bir ailenin çocuğu aile tarlada çalıştığı sırada trafik kazası geçirerek hayatını kaybetmiş. Çaresizlik içerisinde çocuklarını çadırlarında yalnız bırakan ailelerin hepsi böylesine bir acıyı tekrar yaşama endişesini taşıyorlar.

Yoksulluğun pençesindeki Roman aileler zor koşullarda da olsa her yıl Bursa Karacabey'e gelerek bezelye toplamaya devam ediyorlar. Zira ne başka çareleri ne de umutları var.

Kaynak: Medya Roman Tekirdağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder