16 Temmuz 2012 Pazartesi

2 Ağustos: Katledilen Romanlar Unutulmuyor


2 Ağustos'ta dünya Romanları Naziler tarafından toplama kamplarında katledilen atalarını anıyorlar. 2. Dünya Savaşı yıllarında ırkçı Nazi Partisi'nin kurduğu toplama kamplarında yüz binlerce Roman katledilmişti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, 2 Ağustos tarihinde Avrupa'nın çeşitli merkezlerinde bir araya gelecek olan Romanlar geçmişin acılarını yad edecekler. 


Nazilerin Romanlara karşı işlediği suçların listesi oldukça kabarık. Almanya'da kurulan Dachau kampında ırkçı düşünceler doğrultusunda Romanlar üzerinde korkunç laboratuar deneyleri gerçekleştirildi. Auscwitz kampında ise Roman çocukları işkenceden farkı olmayan korkunç deneylerde kullanıldılar. Pek çoğu bu deneyler sırasında hayatını kaybetti. Sağlığı yerinde olan genç ve orta yaşlı Romanlar çalışma kamplarında köle olarak kullanıldılar. Belli bir yaşın üzerindeki Romanlar ise gaz odalarında ölüme mahkum edildiler.

Avrupa Romanları 2 Ağustos'ta gerçekleştirecekleri çeşitli etkinliklerle Romanes dilinde Porraymos adı verilen korkunç katliamı hep hatırlayacaklarını ortaya koyacaklar. Dünyanın her yerinde yaşayan Romanların da bu tarihte bir araya gelip, yaşanan acıları konuşmaları ve hiç unutulmamak üzere gelecek kuşakların zihnine kazımaları çok önemli. Zira aynı acıların tekrarlanmamasının tek yolu yaşananlardan bir ders çıkarmak...

Kaynak: Medya Roman tarafından çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder