27 Temmuz 2012 Cuma

Gazibey'li Hamallar Ekmeklerini Taştan Çıkarıyor

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde bulunan Gazibey Mahallesi yaklaşık 400 Roman aileye ev sahipliği yapıyor. 1930'larda Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan'dan gelen Romanların yerleşmeleri ile kurulan Gazibey Mahallesi sakinlerinin büyük bölümü geçimlerini son derece zor şartlar altında hamallık yaparak karşılıyorlar. 


Toplam 400 hanenin bulunduğu Gazibey'de yaklaşık 150-200 hane geçimlerini sağlamak için hamallık yapıyorlar. Ayrıca mahalle sakinleri arasında 50-60 pazarcı esnafı, 20-25 at arabacısı, 10-15 mahalle esnafı (bakkal-berber vs), 5 balıkçı ve ayakkabı boyacılığı ile geçinen 8 aile bulunuyor. Mahallede yaşayan 20'den fazla kadın ise evlere temizliğe gidiyorlar. 

Gazibey Mahallesi'nde yaşayan Roman hamalların en büyük problemi sürekli iş bulamamak. Genellikle en yoğun dönemlerini Haziran-Ağustos ayları arasında geçiren hamallar, Eylül-Ekim arasında çeltik hamallığı yapıyorlar.  Edirne'nin İpsala ilçesi'ne bağlı Karpuzlu ilçesinde çalışan çeltik hamalları biçerdöver tarafından yığılan kabuk halindeki pirinci çuvallara yükleyip sıralıyorlar. Çeltik hamallığının bitmesinin ardından ise Gazibey'in hamal Romanları için işsizlik dönemi başlamış oluyor. 

Kış aylarında 25 civarında mahalle sakini Malkara'daki apartmanların kaloriferlerini yakarak geçimlerini temin ediyor. Onların dışında neredeyse mahallenin büyük bölümü kış aylarında yazın elde ettikleri kazançları ile idare ediyorlar. Çoğu aile ise yazın elde ettikleri kazançları kış aylarının masraflarını karşılamadığından sürekli borçlanarak  ayakta kalmaya çalışıyorlar. Hamallık yaparak geçinen ailelerin büyük bölümünde birkaç kuşak birlikte çalışıyor. Çoğunluğu ilkokul mezunu olan Gazibey'li hamallar arasında lise mezunu gençler de bulunuyor. Herhangi bir sosyal güvenceleri olmayan hamallar özellikle geçirdikleri iş kazalarından sonra büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. 

Gazibey'in Roman aileleri ekmeklerini taştan çıkarmaya devam ediyorlar. Çocukları için kendilerinin sahip olduğundan daha iyi bir geleceğin hayali kuran Gazibey'li Roman ailelerin en büyük umudu çocuklarının iyi bir eğitim alarak güvenceli işlerde çalışabilmeleri. 

Kaynak: Medya Roman Tekirdağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder