4 Temmuz 2012 Çarşamba

İpsala Romanları Ekmeğini Taştan Çıkarıyor

Edirne'nin İpsala ilçesinde yaşayan Romanlar yaz ayları geldiğinde geçimlerini temin etmek için yollara düşüyorlar. Başta kalaycılık olmak üzere geleneksel meslekleri uzun süre önce ortadan kalkan İpsala Romanları zor şartlar altında da olsa mevsimlik tarım işçiliği yapıyorlar.Yaz ayları geldiğinde İpsala Romanlarının bir bölümü Gelibolu'nun Bolayır beldesine giderek saman balyaları taşıyorlar. Bir diğer grup İpsala Romanı ise Gelibolu'nun Sütlüce köyünde domates topluyor. Aralarında az sayıda da olsa Tekirdağ'ın Malkara ilçesinin köylerine balya taşımak için gidenler var. 

Evlerinden ayrılıp çalışmak için çeşitli bölgelere giden İpsala Romanları gittikleri yerlerde genellikle geleneksel çadırlarda kalıyorlar. Bu çadırlar kalaycı olarak çalıştıkları dönemde de kullanılmış. Çadırlar kurulurken öncelikle iki metrenin üzerindeki bir dal parçasının çatal ucu yere çakılıyor. Onun önüne çapraz konulan bir başka dal parçasıyla bağlantı yapılmasının ardından kurulan iskeletin üzerine balmumu çadır bezi geçiriliyor. Çadırlarda kalan Romanların yanı sıra gittikleri yerlerde naylondan barakalar kuran Roman aileler de bulunuyor. Bu yıla kadar çadırlarda kalan ailelerin en büyük sıkıntısı tuvalet-banyo ihtiyacının karşılamanın zorluğuyken, bu yıl belediyenin dağıttığı seyyar tuvaletler sorunları bir nebze de olsa hafifletmiş.

İpsala'da balya yüklemek için çeşitli bölgelere giden Roman tarım işçilerinin çalışma koşulları oldukça zorlu. Genellikle erkeklerin çalıştığı bu alanda  mesai sabah 6'da başlıyor. Balyaları kamyonlara yükleyen işçiler her bir balya başına 80 kuruş para alıyorlar. Bazen işçilerin gece 3'e kadar çalıştıkları oluyor. Domates toplamaya ise kadın-erkek birlikte gidiliyor. Roman işçiler günlük olarak yevmiye alıyorlar. Genellikle sabah 8 akşam 5 arası çalışılıyor.

Trakya'nın başka pek çok bölgesinde olduğu gibi İpsala'da da Romanlar yaz ayları geldiğinde ekmeklerinin peşinde yollara düşüyorlar. Hepsinin ortak beklentisi her geçen gün biraz daha zorlaşan zorunlu göçebeliğin bir gün sol bulması.

Kaynak: Medya Roman Edirne

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder