30 Temmuz 2012 Pazartesi

Konteyner Mahalle'nin Romanları

Silivri'nin konteynerlerden oluşan Roman mahallesinin sakinleri geçimlerini kağıt ve hurda toplayarak sağlıyorlar. 100 civarında Roman ailenin yaşadığı mahallede zaman zaman zor yaşam koşullarının etkisiyle gerginlikler meydana gelebiliyor.  Her gerilimin sonucunda ise bazı mahalle sakinleri yerlerini başkalarına bırakarak konteyner mahalleden ayrılmak zorunda kalıyorlar. 


2007 yılına kadar Silivri Alibey Mahallesi'ndeki evlerinde yaşayan Roman aileler mahallelerinin yıkılmasından sonra çadırlarda yaşamaya başlamışlardı. Ne var ki birbiri ardına gelen yangın ve sel felaketleri çadırlarda yaşayan Roman ailelerin çok ciddi kayıplara uğramasına neden oldu. 2008 yılında mahalle sakinleri ile belediye arasında yapılan bir protokol sonucunda Silivrili Roman ailelere geçici olarak ikamet etmeleri amacıyla konteyner evler verildi. Genellikle 2 oda ve bir holden oluşan, mutfak ve tuvaletin bulunduğu konteyner evlere su ve elektrik tesisatı da çekilmiş durumda. Konteyner mahallede ayrıca bez, naylon ve teneke parçalarından yaptıkları çadır ve barakalarda yaşayan aileler de bulunuyor. Çöp toplama istasyonunun hemen bitişiğinde bulunan konteyner Roman mahallesindeki en büyük problem ise mahalle sakinlerini rahatsız eden çöp kokusu ve buna bağlı olarak özellikle çocukları etkileyen salgın hastalıklar. 

Konteyner evlerde yaşayan Roman aileler son derece zor şartlarda hurda ve kağıt toplayarak hayata tutunmaya çalışıyorlar. Yoksulluğun bir türlü yakalarını bırakmadığı aileler arasında yaşam koşullarının etkisiyle ortaya çıkan tartışmalar da eksik olmuyor. Hemen her tartışma ciddi gerilimlere dönüşüyor ve bu gerilimlerin sonucunda bazı mahalle sakinleri bölgeden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında akraba aileler arasında yaşanan bir tartışma büyüyerek çok ciddi bir gerilime dönüşmüş ve yaşananların sonucunda bir kişi yaşamını yitirmişti. 

Kaynak: Medya Roman İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder