18 Temmuz 2012 Çarşamba

Körfez'de Roman Çadırları Yıkıldı

Kocaeli'nin Körfez ilçesine bağlı olan Yavuz Sultan Selim Mahallesi'ndeki 30 çadır belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Hali hazırda inşaat şantiyelerinin bulunduğu  alanda kurulan çadırlarda başta Adana olmak üzere çeşitli bölgelerden gelen Roman aileleler yaşamlarını sürdürüyorlardı. Yıkımın ardından bölgeden ayrılan ailelerin nereye gittiği ise bilinmiyor. 


Çevredeki evlerde yaşayanlardan şikayet  geldiği gerekçesiyle, Körfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri  tarafından çadırlarda yaşayan Roman ailelere çadırları kaldırmaları doğrultusunda tebligat yapıldı. Kısa süre sonra ise geçimleri hurda ve kağıt toplayıcılığı ile sağlayan Romanların yaşadığı çadırlar çevik kuvvet eşliğindeki zabıta ekipleri tarafından yıkıldı.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çadırlarda yaşayan Roman ailelerin bir bölümü evlerinin olduğu yerlerde geçinemedikleri bir bölümü ise kalacak evleri olmadığı için başka yerlere giderek çadırlarda kalıyorlar. Genellikle tarım işçiliği yapan Romanlar çalıştıkları yerlerin yakınlarında çadır kurarak yaz mevsimini geçiriyorlar. Diğer taraftan daha önce çeşitli gerekçelerle evleri yıkılan Roman aileler de çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Özellikle yanlış kentsel dönüşüm uygulamaları sonucunda evsiz kalan pek çok ailenin tek umudu çadırlar olmuş durumda. Yetkililerin çadırlarda kalan Romanların durumuna bu gerçekleri göz önünde bulundurarak ciddiyetle eğilmeleri büyük önem taşıyor. Aksi halde daha önce Türkiye'de yaygın olmayan sokaklarda yaşayan evsiz insanlar (homeless) meselesi yakın gelecekte çok ciddi bir problem haline gelecek.

Kaynak: Gerçek Kocaeli Foto: Kemal Elitaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder