11 Temmuz 2012 Çarşamba

Romanlar İçin Halk Oyunları ve Yaratıcı Drama Eğitimi

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türkiye İş Kurumu'nun organize ettiği "Yerelden Genele Dezavantajlı Gruplar İçin Mesleki Eğitim" projesi kapsamında Antalya'lı Romanlara halk oyunları ve yaratıcı drama dallarında eğitim verildi. Verilen eğitimlerden yaşları 17 ile 40 arasında değişen 40 Roman yararlanıyor.


Muratpaşa Mesleki Eğitim Merkezi'nde verilmekte olan halk oyunları ve yaratıcı drama kursları halen devam ediyor. 20 Ağustos'a kadar devam edecek olan eğitimlerin ardından 20 dansçı ve 20 müzisyenden oluşan bir Roman müzik grubunun kurulması planlanıyor. Kursta halk oyunları eğitiminin yanı sıra animasyona hazırlık, sahne ve oyun aktiviteleri, yüz ve vücut boyama, sahne makyajı, şan ve solfej gibi alanlarda eğitimler veriliyor. Özellikle turizmin önemli bir gelir kaynağı olduğu Antalya'da verilen bu eğitimlerin Romanların turizm sektöründe istihdamını kolaylaştırabileceği ifade ediliyor. Proje kapsamında eğitimlere katılan Romanlara organizatör kurumlar tarafından günlük 20 liralık bir destek ödemesi yapılıyor. 

İşsizlik oranının ortalamanın üstünde olduğu Romanlara dönük meslek edindirme projeleri son derece büyük bir önem taşıyor. Uzmanlar meslek eğitimlerinin Romanların iş bulmalarını kolaylaştıracak çalışmalarla birlikte uygulanması halinde son derece başarılı sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade ediyorlar. 

Kaynak: CHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder