13 Temmuz 2012 Cuma

Samsun Romanları İş İstiyor

Samsun'un Canik ilçesinde düzenlenen Kent Konseyi toplantısında ilçedeki Roman mahallelerinden gelen temsilciler katılımcıları sorunları hakkında bilgilendirdiler. Bölge muhtarları, okul müdürleri ve çeşitli alanlardan uzmanların katıldığı toplantıda Roman katılımcılar eğitim, iş ve sağlık alanlarında yaşadıkları problemlere dikkat çekerken çoğu Romanın en büyük ihtiyacının düzenli bir iş olduğunu vurguladılar.


Canik Kent Konseyi ve OKTAM işbirliği ile düzenlenen toplantıya Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden sosyologlar, psikolojik danışmanlar ve rehberlik uzmanları da katıldı. Önemli bölümü Samsun'un Canik ilçesindeki Roman derneklerinin temsilcileri olan Roman katılımcılar mahallelerindeki sorunlar hakkında ayrıntılı sunumlar yaptılar. 

Samsun'un Canik ilçesinde önemli bir Roman nüfus bulunuyor. Büyük bölümü 1924 Türk-Yunan nüfus mübadelesi ile Selanik'ten Samsun'a gelen Canik Romanları onlarca yıldır kurdukları mahallelerinde varlıklarını sürdürüyorlar. Eski 200 Evler, Teneke Mahallesi ve Yavuz Selim Mahallesi gibi yerleşim noktalarında hayatlarını sürdüren Canik Romanlarının en önemli geçim kaynakları arasında müzisyenlik, seyyar satıcılık, ayakkabı boyacılığı ve pazarcılık bulunuyor.

Kaynak: Medya Roman Samsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder