20 Temmuz 2012 Cuma

Yahya Kemal'de Ramazan Yardımı

Kağıthane Belediyesi yetkililileri tarafından Ramazan dolayısıyla Yahya Kemal Mahallesi'nde yaşayan yoksul Roman ailelere gıda yardımı yapıldı. Mahalle sakinleri yüze yakın ailenin yardım aldığı organizasyonda bölgede bulunan tüm hanelere ulaşıldığını ifade ediyorlar. Büyük bölümü kağıt ve hurda toplayıcılığı yaparak zor şartlarda geçimlerini sağlayan mahalle sakinleri yardım dolayısıyla başta belediye başkanı Fazlı Kılıç olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ettiler.

İstanbul'un en eski Roman yerleşimleri arasında bulunan Yahya Kemal Mahallesi'nde geçmiş yıllarda bir yıkım gerçekleştirilmişti. Ne var ki yıkımdan sonra başka bölgelere giden çoğu mahalle sakini gittikleri yerlerde geçinemedikleri ve barınma imkanı bulamadıkları için eski semtlerine geri dönmek zorunda kaldılar. Yahya Kemal Mahallesi'nde zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren bu ailelere Kağıthane Belediyesi tarafından Ramazan yardımı yapıldı. Mahalle sakinleri bu yardımların özellikle yoksul aileler için son derece büyük bir önem taşıdığını ifade ediyorlar. 

Yahya Kemal Mahallesi'nde yaşayan Roman ailelerin belediye başta olmak üzere tüm yetkililerden ortak beklentisi ise kendileri uygun şartlarda konutlar inşa edilmesi. Kağıthane civarında geleneklerini sürdürüp, dayanışma içerisinde beraber yaşayabilecekleri bir Roman mahallesinin kurulması mahalle sakinlerinin pek çok sorununun çözülmesine imkan verecek. Mahalle sakinleri bölgede kurulacak yeni bir mahallenin Avrupa'da bile örnek olarak gösterilebileceğini ve  Kağıthane için bir gurur vesilesi olacağını belirtiyorlar.

Kaynak: Medya Roman İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder