15 Ağustos 2012 Çarşamba

Bir Roman Mahallesi Daha Tarih Oldu

İstanbul'un en eski Roman mahallelerinden Kadıköy'deki Paris Mahallesi, Temmuz ayında gerçekleştirilen yıkımlarla tarih oldu. Daha önce parça parça gerçekleştirilen yıkımlarla Acıbadem Mahallesi İsmail Hakkı Bey Sokak'taki dar bir alana sıkışan Paris Mahallesi son yıkımlarla birlikte tamamen ortadan kalktı. Evleri yıkılan ailelere kalabilecekleri herhangi bir yer gösterilmemesi nedeniyle ise büyük bir maduriyetin ortaya çıktığı ifade ediliyor.


Kuruluşu seksen yıldan eskiye uzanan Paris Mahallesi bir dönem İstanbul'un en büyük Roman yerleşimlerinden biriydi. Romanların yanı sıra Konya-Çorum Abdalları ile Bolu, Çankırı ve Kastamonu'dan gelen Lom-Poşalar gibi çeşitli Çingene kavimlerinden gelen vatandaşların bir arada yaşadığı Paris Mahallesi başlangıçta Yıldızbakkal-Acıbadem civarında çok geniş bir alana yayılmıştı. Zamanla çeşitli vesilelerle gerçekleştirilen yıkımların sonucunda mahallenin alanı giderek daraldı. Bu bölgede yaşamakta olan Romanlar farklı Roman yerleşimlerine dağıldılar. Eski Paris Mahallesi'nden geriye kalan 20 civarındaki ev ise bölgenin 1995 yılına ait imar planında yeşil alan olarak gözüktüğü gerekçesiyle geçtiğimiz Temmuz ayında yıkıldılar. 

Paris Mahallesi'nin yıkımı ile birlikte sadece Anadolu yakasındaki Romanların yaşadığı yerleşim alanlarından biri daha ortadan kalkmış olmadı. Aynı zamanda İstanbul kültürünün ve kent hayatının çok önemli unsurlarından olan Paris Mahallesi'nin tüm izleri de silinmiş oldu. Son yıkımlar nedeniyle evsiz kalıp çadırlarda yaşamak zorunda kalan ailelerin maduriyeti ise konunun bir başka boyunu oluşturuyor. Kendilerine kalabilecekleri herhangi bir yer gösterilmeyen bu aileler şimdi bulabildikleri boş arazilerde çadır kumak ya da çöplerden topladıkları plastik ve teneke parçalarıyla geçici barakalar kurmak zorundalar. Uzmanlar kentin güzelleştirilmesi ve kentlilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi amacıyla yapılan kentsel dönüşüm projelerinin daha büyük sorunlara yol açmamak için çok dikkatli bir biçimde yürütülmesi gerektiğini vurguluyorlar. Aksi halde Paris Mahallesi örneğinde olduğu 70-80 yıldır kendi evlerinde yaşayan vatandaşlar yeniden göçebeliğe başlamak zorunda kalabiliyor.

Kaynak: Medya Roman İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder