24 Ağustos 2012 Cuma

Haberde Tehlikeli Dil

Türkiye'nin en büyük haber ajanslarından biri tarafından hazırlanıp çeşitli basın kuruluşlarına dağıtılan bir haberde kullanılan dil Romanlardan büyük tepki görüyor. Ajansın hazırladığı haberde,  haklarında arama kararı bulunan bazı şahısları gözaltına almak isteyen güvenlik güçlerine Edirne'nin merkez mahallelerinden birinde saldırı yapıldığı ifade ediliyor. Konunun genel olarak Roman kültürü ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen haberi hazırlayan muhabirin olay mahallinden "Romanların çoğunlukta olduğu bölge" şeklinde bahsetmesi Edirne Romanları başta olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu rahatsız etti. İletişim uzmanları bu tarz haberlerde tek tek bireylerin eylemleri nedeniyle bütün bir semtin ya da topyekün bir toplumun suçlu gösterilmesinin çok büyük bir hata olduğunu ifade ediyorlar.


22.08.2012 tarihinde yayınlanan haber kısa sürede pek çok farklı basın kuruşu tarafından paylaşıldı. Özellikle internet üzerinden hızla yayılan haberi okuyan Romanlar, birkaç kişi tarafından yapılan bir saldırının anlatıldığı haberde mahallede çoğunlukla Romanların yaşadığının vurgulanmasından büyük rahatsızlık duydular. Romanları hedefleyen önyargılar pek çok kişinin sorunlar yaşamasına neden olurken bu önyargıları pekiştirecek  tarzda bir haberin üstelik ülkenin en büyük haber ajanslarından biri tarafından hazırlanmış olması büyük bir endişeye neden oldu. 

Çeşitli suç olaylarının ve gerginliklerin anlatıldığı haberlerde, habere konu olan taraflar farklı kökenlerden olduğunda bu kişilerin kökenleri haberlere hemen hemen hiç yansıtılmamakta. Buna karşılık suç ve gerginlik olaylarına karışan bireyler Roman olduklarında habercilerin hem bu kişilerin Roman olduklarını vurgulaması hem de olay mahallinde Romanların yaşadığını vurgulaması çok sık rastlanılan bir durum. Bu haberleri okuyan kişilerin zihinlerinde suç ve gerilim haberleri Romanlarla özdeşleştiğinden Romanları hedef alan ve vatandaşlar arasında yabancılık yaratan önyargılar pekişmiş oluyor. Türkiye Romanlarının ortak beklentisi basın kuruluşlarının haberlerinde kullandıkları bu tehlikeli dilden en kısa sürede vazgeçmesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder