22 Ağustos 2012 Çarşamba

Kemalpaşalı Romanlar Tarım Yapacak

Bursa Kemalpaşa'nın Dere ve Yeni Dere Mahallesi'nde yaşayan yaklaşık yüz Roman aileye tarım yapmaları için 5'er dönüm arazi tahsis edildi. Tarlalara domates ekimi yapan Kemalpaşalı Roman aileler yetiştirdikleri ürünleri satarak ek gelir elde edecekler. Türkiye'nin en büyük Roman mahallelerinden olan Dere ve Yeni Dere Mahallesi'nde başlatılan projenin ileride yaygınlaştırılmasının hedeflendiği ifade ediliyor.


Kaymakamlık ve Belediye ortaklığı ile yürütülen tarım projesi zor şartlar altında yaşayan Roman ailelere ek gelir sağlamayı ve yaşam şartlarının düzeltilmesini amaçlıyor. Konuyu değerlendiren Dere ve Yeni Dere Mahallesi muhtarı Yetiş Kargılı "Bu proje sayesinde ektiğimiz mahsulü satarak önemli bir gelir elde edeceğiz. Devletimizin Roman açılımı ile başlayan ve bizlere yönelik devam eden bu çalışmalarından oldukça memnunuz. Başta sayın Kaymakamımız Kazım Karabulut ve belediye başkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

On binden fazla Romanın yaşadığı Kemalpaşa Dere ve Yeni Dere Mahallesi'nde yaşayan Roman aileler geçimlerini süpürgecilik, kağıt ve hurda toplayıcılığı ve hayvancılık ile sağlıyorlar. Bölgede geliştirilecek olan tarım projelerinin olumlu bir örnek oluşturabileceği ve gelecekte de işsizlik ortalamasının genelin çok üstünde olduğu Roman mahalleleri için örnek teşkil edebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Haberler.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder