20 Ağustos 2012 Pazartesi

Roman Tarım İşçileri Endişeli

Fındık toplama amacıya Sakarya'nın Karasu ilçesine gelen Roman tarım işçileri ile Yeni Mahalle muhtarı O. B arasında "hoş olmayan görüntülere yol açma" gerginliği yaşanıyor. Mahalle muhtarı O. B Roman tarım işçilerinin Yeni Mahalle giriş kavşağında bulunan çadırlarının "görüntü kirliliği" yarattıkları gerekçesi ile kaldırılmasını talep ediyor. Geçimlerini karşılamak için çeşitli bölgelere giderek tarım işçiliği yapan ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Roman tarım işçileri ise kendilerine yönelen tepkiden dolayı yaz aylarında sahip oldukları yegane geçim kaynağını kaybetme korkusu yaşıyorlar.


Yaz aylarında Trakya ve Ege bölgesindeki çeşitli Roman yerleşimlerinden ayrılan Roman aileler tarım işçisi olarak çalışmak üzere çeşitli tarım merkezlerine göç ediyorlar. Bu süre içerisinde genellikle çadırlarda ve her türlü imkandan yoksun bir şekilde yaşamlarını sürdüren Roman tarım işçileri zaman zaman gittikleri bölgelerdeki yerli halkla çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Bu durumun en son örneği Sakarya'nın Karasu ilçesinde yaşandı. 

Fındık toplamak için ilçeye gelen Roman tarım işçileri önce görüntü kirliliği yarattıkları gerekçesiyle Yeni Mahalle muhtarı O. B'nin talebiyle bulundukları bölgeden çıkarılmak istendi. Bu talebin kaymakamlık tarafından reddedilmesi ile birlikte ilçe kaymakamı bazı ilçe sakinlerin tarafından "Karasuluyu değil Romanları korumak"la suçlandı. Bu gelişmeler üzerine "Görüntü kirliliği" gerekçesiyle Romanları ilçeden uzaklaştıramayan bazı ilçe sakinleri Romanların gelişiyle birlikte ilçede hırsızlık olaylarının arttığı iddiasını ortaya attılar. Bu ve benzeri iddiaların son zamanlarda halk arasında fısıltı gazetesiyle yaygınlaştırıldığı ve ilçede Romanlara karşı bir tepkinin yaratılmaya çalışıldığı ifade ediliyor. 

Yaşanan gelişmelerden büyük bir endişe duyan Roman tarım işçileri yetkililerin en kısa zamanda olaya müdahil olarak misafir olarak bulundukları ilçede yerlilerle aralarını bulmalarını bekliyor. Zira geçinmek için tarım işçiliği yapmak zorunda olan Roman ailelerin için yaz aylarını boş geçirmeleri ya da zamanından önce çalışma alanından ayrılmaları halinde açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmaları işten bile değil. 

Kaynak: Sakarya Rehberim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder