1 Ağustos 2012 Çarşamba

Romanlara Seracılık Eğitimi

Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı ortaklığı ile gerçekleştirilen çalışma kapsamında toplam 60 Romana seracılık eğitimi verilecek. Seracılık Eğitim Merkezi'nde çevre-insan ilişkisi, yeşil alanların önemi, toprak ve bitki çeşitleri, bitki dikim teknikleri gibi alanlarda eğitimler verilecek. Eğitimler İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Yüzyıl Üniversitesi'nin ilgili bölümleri tarafından desteklenecek. 


Çalışmanın Romanların toplumsal hayata katılımının arttırılmasını amaçladığını ifade eden Esenyurt Belediye başkanı Necmi Kadıoğlu Romanların seracılık eğitimi alırken bir yandan da üretime başlayacaklarını ifade etti.  Toplam 40 erkek ve 20 kadının yararlanacağı eğitimlerin uzun vadede Romanların istihdam oranını arttırması amaçlanıyor. 

Özellikle İstanbul'da geçimlerini halen seyyar çiçekçilik yaparak sağlayan çok sayıda Roman aile bulunuyor. Geleneksel meslekleri olan sepetçilik ve demirciliğin ortadan kalkmasıyla çiçekçiliğe başlayan bu ailelerin büyük bölümü çiçeklerini kendileri yetiştirmeyip çiçek mezatlarından satın alıyorlar. Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başlatılan seracılık projesi gibi çalışmaların çiçekçi Romanların üretici konumuna gelmeleri için örnek oluşturabileceği ifade ediliyor. 

Kaynak: Esenyurt Haberleri


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder