3 Ağustos 2012 Cuma

Romanlara Zincirleme Yıkım

Daha önce İstanbul Küçükbakkalköy'de bulunan evleri yıkılan Roman ailelerin Ataşehir Emek Mahallesi'nde kiraladıkları evlere de yıkım piyangosu vurdu. Geçimlerini çiçekçilik ve hurda-kağıt toplayıcılığı ile karşılayan yaklaşık 10 Roman aile şimdi çadırlarda yaşamak zorundalar. Roman ailelerin yaşadığı evlerin, çevre sakinleri tarafından yapılan şikayetlerin sonucu yıkıldığı ileri sürülüyor.


İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan tarihi Roman yerleşimlerinden Küçükbakkalköy 2006'da yılından itibaren aşama aşama gerçekleştirilen yıkımlarla karşı karşıya kaldı. Bu bölgede yaşayan Roman ailelerin önemli bir bölümü Alemdağ-Nişantepe, Ümraniye, Sancaktepe, Dudullu gibi bölgelerdeki Roman yerleşimlerinin yakınlarında ve bulabildikleri her yerde çadırlar kurarak yaşam mücadelesi vermeye başladılar. Bu ailelerden 10 kadarı ise 2010 yılında Ataşehir Emekevler Mahallesi'nde bulunan belediyeye ait araziye daha önce başkaları tarafından inşa edilmiş olan gecekonduları kiraladılar. 

Resmi şartlara uygun olarak kiraladıkları bu evlerde iki yıla yakın bir süredir yaşayan Roman ailelere geçtiğimiz Temmuz ayının sonlarında evlerinden çıkmaları yönünde resmi tebligat yapıldı. İddiaya göre Roman aileler hakkında belediyeye şikayetler yapılmış ve bu ailelerin evlerinden çıkarılmaları talep edilmişti. Bunun üzerine hem konut sahipleri hem de kiracı Roman ailelere yıkım için süre verildi. Yıkımlar 30 Temmuz'da başladı ve yaklaşık üç gün boyunca devam etti. Kendilerine kalabilecekleri başka herhangi bir yer gösterilmeyen Roman ailelerin bir bölümü şu an da evlerinin yıkıldığı bölgede kurdukları geçici çadırlarda her türlü imkandan yoksun bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Birkaç aile ise civar bölgelerdeki Roman yerleşimlerinde bulunan akrabalarının yanlarına sığınmışlar. 

Son haftalarda gerçekleşen bazı yıkım olaylarında sıklıkla çevre sakinleri tarafından yapılan eleştirilerin gerekçe olarak gösterilmesi Romanlar arasında büyük bir endişeye neden oluyor. Bir zamanlar toplu olarak yaşadıkları büyük mahalleleri yıkıldığı için taşınmak zorunda kaldıkları yerlerde yeni komşuları ile aralarında çıkan sorunların böyle sonuçlara neden olması Roman ailelerin gelecekle ilgili daha fazla kaygıya kapılmalarına  neden oluyor. Kendilerinin de daha iyi evlerde yaşamak istediklerini, kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını vurgulayan Roman aileler yetkililerin kendi durumlarına daha fazla hassasiyet göstermesini ümit ediyorlar.

Kaynak: Medya Roman İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder