7 Eylül 2012 Cuma

Çanakkaleli Romanlar Müzik Eğitimi İstiyor

Çanakkale Biga'nın önemli Roman yerleşimleri arasında yer alan Turan Mahallesi'nde yaşayan Roman müzisyenler çocuklarının nota eğitimi almasını istiyorlar. Rekabetin giderek arttığı müzik piyasasında Roman gençlerin tutunabilmeleri için nota eğitimi almalarının önemine dikkat çeken Biga Müzisyenler Derneği Başkanı Fikri Diril Roman müzisyenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor.


Hemen her bölgede olduğu gibi Çanakkale'nin Biga ilçesinde de Roman müzisyenler hem mesleki sorunlarla hem de geçim sıkıntısıyla karşı karşıyalar. Müzisyenler derneği başkanı Fikri Diril bu durumu "Folklor ekiplerinde, düğün salonlarında yıllardır sigortasız yevmiye ile çalıyoruz. Bugünün Biga'sında köylüsü, kentlisi, memuru dahi çalgıcı oldu. Meslek para etmemeye başladı. Çocuklarımızın hayatlarını müzikle idare ettirmeleri çok zor." sözleriyle ifade ediyor. Bu koşullarda kuşaklardan beri geçimlerini müzikle temin eden Roman ailelerin mesleklerini devam ettirebilmelerinin tek yolu ise yetenekli Roman gençlerin nota eğitimi alarak daha nitelikli müzisyenler haline gelmeleri. 

Türkiye genelinde Roman müzisyenlerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de gelişen teknolojinin enstrüman çalan müzisyenlere olan talebi azaltmakta oluşu. Çok işlevli klavyeler geçmişin usta kemancılarına, darbukacılarına ve nice ince saz üstadına olan ilgiyi azaltıyor. Bir zamanlar her düğünde çok sayıda müzisyenin yer aldığı büyük orkestralar çalarken günümüzde bir klavye ile bir solistten oluşan küçük ekipler ön plana çıkıyor. Anlaşılan o ki yaşanan bu krizden çıkış ancak Roman müzisyenlerin kendilerini yenileyerek değişen koşullara ayak uydurmaları ile mümkün olabilecek.

Kaynak: Özgür Rumeli


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder