12 Eylül 2012 Çarşamba

Çatalca'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor


Çatalca Belediyesi bölgenin önemli Roman yerleşimlerinden Ferhatpaşa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yapma kararı aldı. Belediye yetkililerinden yapılan açıklamaya göre mahallenin bulunduğu yerde Roman kültürünün yaşatılmasına uygun üç katlı binalar inşa edilecek. Proje son halini aldıktan sonra mahalle sakinlerine danışılacağı ve halktan onay çıkmazsa projenin uygulamaya geçirilmeyeceği ifade ediliyor. Mahalle sakinleri ise verilen sözlerin tutulması durumunda projeye olumlu yaklaşacaklarını ifade ediyorlar.


Akşam gazetesi muhabiri Ercan Öztürk'ün haberine göre Çatalca Belediyesi yaklaşık 2000 Romana ev sahipliği yapan Ferhatpaşa Mahallesi'nde bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda mahalle sakinleri ile ev ev görüşmeler yapıldı ve mahalle sakinlerinin talepleri belirlendi. Çok katlı binalar yerine mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarına uygun üç katlı evlerin yapılması planlanan proje tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından TOKİ'ye teslim edilecek. Ferhatpaşa Mahallesi ve Kaleiçi'nde yaşayan kiracı Romanların da projeden yararlanacağı ve mağdur edilmeyeceği ileri sürülüyor.

Konuyla ilgili Akşam muhabirine konuşan Romanlar Derneği Federasyonu Başkan yardımcısı Nuri Bul "Burada kiracılar da projeden faydalanacaklar. Belediye başkanı bizimle 3 defa toplantılar yapıp projeyi anlattı. Çoğunluk olarak projeye olumlu bakıyoruz. En önemlisi de projeyi kendimiz onaylayacağız." şeklinde konuştu. Çatalca'da gerçekleştirilecek olan projenin yakından izlenmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar yapılacak evlerin mahalle halkının kültürüne uygun olması kadar ödeme koşullarının da çok önemli olduğunun altını çiziyorlar. Geçmişteki kimi örneklerde mahalle sakinlerinin ödeme güçleri dikkate alınmadan yapılan kentsel dönüşüm projelerinde ciddi sorunlar yaşanmıştı.

Kaynak: Akşam 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder