13 Eylül 2012 Perşembe

Gypsy Lore Society İstanbul'da Toplanıyor

1888 yılında İngiltere'de kurulan Gypsy Lore Society'nin Eylül ayında gerçekleştireceği yıllık toplantısına İstanbul ev sahipliği yapacak. Romanların yanı sıra dünyanın dört bir yanında yaşayan farklı Çingene toplulukları ile ilgili yapılan akademik çalışmaları destekleyen Gypsy Lore Society'nin 2012 Yıllık Toplantısı Beyoğlu Belediyesi'nin katkıları ile gerçekleştirilecek. 


19 Eylül 2012 tarihinde başlayacak olan toplantı dört gün sürecek. Toplantının açılış konuşmalarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Toptaş, Gypsy Lore Society başkanı Elena Marushiakova ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından yapılacak. Ayrıca Başbakan yardımcısı Beşir Atalay ve Avrupa Romanlar ve Göçebeler Forumu başkanı Rudko Kawczynski de toplantının ilk gününde birer konuşma yapacaklar. 

Romanlar ve diğer Çingene grupları hakkında yaptıkları çalışmalarla isimlerinden söz ettiren bilim insanlarının katılacağı toplantıda "Avrupa'da ve Türkiye'de Romanlar" isimli bir forum gerçekleştirilecek. Forumun katılımcıları arasında Manchester Üniversitesi'nden ünlü dilbilimci Yaron Matras ve Berlin Üniversitesi'nden Hristo Kyuchukov da bulunuyor. 20-21-22 Eylül tarihlerinde devam edecek olan toplantıda Thomas Acton, Colin Clark, Elena Marushiakova ve Yaron Matras gibi yaptıkları çalışmalarla alana damga vurmuş ünlü akademisyenlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda araştırmacı sunum yapacaklar.

Toplantı kapsamında Romanlar ve dünyanın farklı bölgelerinden yaşayan Çingene grupları ile ilgili üç ayrı sergi açılacak. Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde Tolga Gürocak'ın "1800'lerden Günümüzde Çingeneler", Galatasaray Meydanı'nda Sema Balaman'ın "Orta Asya'nın Gizemli Halkı Mugatlar" ve Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi'nde Marry Humprey'in "Roma: Transilvanya" isimli fotoğraf sergileri izleyicilerin beğenisine sunulacak. 

Kaynak: Gypsyloresociety.org 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder