10 Eylül 2012 Pazartesi

Roman Filmi Oscar'a Aday Gösterildi


Macaristan Ulusal Film Fonu Romanlara yapılan ırkçı saldırıları konu olan "Sadece Rüzgar-Just The Wind" filmini gelecek yılın Akademi Ödülleri için Macaristan'ın adayı olarak belirledi. Bence Fligauf'un Roman oyuncuların rol aldığı filmi daha önce de Berlin Film Festivali'nde "Gümüş Ayı" ödülü kazanmıştı. 


2008-2009 yıllarında ırkçı gruplar tarafından gerçekleştiren çeşitli terör eylemlerinde çok sayıda Roman hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı. Bu olayların bir Roman ailenin gözünden anlatıldığı "Sadece Rüzgar" filmi gösterime girdiği ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Özellikle Romanları hedef alan ırkçı terör saldırılarının gündeme taşınmasına katkı sağladığı için Romanların takdirini kazanan filmin Oscar ödülüne en iyi yabancı film dalında aday gösterilmesi büyük bir heyecan yarattı.

Romanları hedef alan ırkçı saldırılar Balkanların her yerinde yaşanmaya devam ediyor. Çoğu zaman yaygın medyanın görmediği bu olaylarla ilgili kamuoyu hassasiyetinin artması için "Sadece Rüzgar" gibi nitelikli sanat yapıtlarının yaygınlaşmasının büyük bir önem taşıdığı ifade ediliyor.

Kaynak: Newser

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder