5 Eylül 2012 Çarşamba

Romanları Bekleyen Büyük Tehlike

Kocaeli'nde bir yerel gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber Romanları bekleyen büyük tehlikeyi gözler önüne serdi. Bir milletvekilinin Roman derneği ziyaretini konu alan haberin altına yapılan yorumlar Romanlara karşı yanlış bilgilerden kaynaklanan bir tepkinin geliştiğini ortaya koyuyor. Romanların "torpilli olduğu", diğer vatandaşlardan farklı özel imkanlardan yararlandığı gibi gerçeklerle taban taban zıt bir imajın vatandaşlar arasında yaygınlaşması çeşitli kesimlerin gözünde Romanların hedef durumuna gelmesine neden oluyor. 


Bizim Kocaeli gazetesinin internet sitesi 31 Ağustos 2012 tarihinde milletvekili İlyas Şeker'in Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu ziyaretini konu alan bir haber yayınladı. Habere göre görüşmede kentsel dönüşüm konusu gündeme geldi ve taraflar birbirlerinin görüşlerinden yararlandılar. Haberin altına yapılan beş yorum ise çeşitli kesimlerde Romanlar hakkında yaygın olan ön yargıları ve son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan tehlikeli bir imajı bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. 

Haberin altında yayınlanan Sade Vatandaş nickli okuyucunun yorumu diğer yorumların da özeti niteliğinde. İşte tehlikeli bir yanlış anlamanın dile geldiği o yorum: "Kardeşim kim bu romen dedikleriniz kimden torpilli bunlar vergi su elektrik ödemezler üstüne üslük birde çok hırsızlık yapıyorlar izmitin en güzel yerinde oturuyorlar yetkililer bunlara bir çözüm bulsun." 

Özellikle son yıllarda çok sayıda Roman derneğinin kurulması ve Roman derneklerinin kendi çalışmalarını ön plana çıkarmak için sıklıkla medyada yer alma çabaları Romanların geçmişte olduğundan çok daha fazla gündeme gelmelerine neden oldu. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının Roman dernekleri ile ilişki geliştirmeleri ve bazı resmi toplantılarda Roman derneklerinin temsilcilerinin yer alması ise halk arasında Romanlara "torpil" yapıldığı, Romanlar için bazı özel imkanların sağladığı gibi bir imajın yaygınlaşmasına neden oldu. 

Romanları kimi kesimlerin gözünde hedef haline getiren bu imaj gerçeklerle taban tabana zıt bir durumda. Roman mahallelerinde halen işsizlik Türkiye ortalamasının çok üstünde. Yüz binlerce Roman aile çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Başını sokacak bir göz oda bulamadığı için çadırlarda kalan ailelerin arasında çocukları soğuktan donanlar ya da kötü koşullardan ileri gelen yangınlarda yanarak ölenler bile var. Özellikle toplumda yaygın bulunan ön yargılar nedeniyle pek çok eğitimli Roman gencinin bile iş bulamadığına ilişkin sayısız örnek bağımsız araştırma kuruluşlarının raporlarında yayınlanıyor. Hal böyleyken Romanların torpilli olduğunu söylemenin hiçbir mantığı bulunmuyor. 

Haberin altında yayınlanan  yorumlarda sürekli tekrarlanan bir başka değerlendirme ise Romanların suçla bağlantılı olduğu iddiası. Şüphesiz ki her kesimde olduğu gibi Romanların arasında da suç işleyen bireyler bulunuyor. Ne var ki suç işleyenler diğer etnik gruplara mensup olduğunda sadece bireyler sorumlu tutulurken Romanlar arasında suç işleyen bireylerin günahı tüm Roman toplumuna yükleniyor. Roman toplumunun özellikle medyada yayınlanan kimi haberler üzerinden suçla özdeşleştirilmesi ise gençlerin iş bulmasını ve daha iyi yaşam koşullarına kavuşmalarını daha da zorlaştırıyor.

Sade Vatandaş nickli kullanıcının yorumunda Romanların İzmit'in en güzel yerinde oturmasının sanki bir lütufmuş gibi ifade edilmesi gelinen noktanın vahametini gösteriyor. Romanların da tüm Türk vatandaşları gibi ülkenin her yerinde oturmaya hakları varken güzel yerlerin Romanlara layık görülmemesi yanlış imaj ve ön yargıların vatandaşlar arasında son derece tehlikeli bir yabancılığın tohumlarını ektiğini gösteriyor. Bu noktada en önemli görev Romanları temsil etme iddiasındaki kişi ve kuruluşlara düşüyor. Kendi çalışmalarını ön plana çıkarmak için pembe tablolar çizmek yerine, Roman toplumunun gerçek yaşam koşullarını ortaya koymak kamuoyunun Romanları çok daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Aksi halde Romanların torpilli olduğu imajının yaygınlaşması gelecekte çok büyük sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. 

İşte o haber:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder