22 Ekim 2012 Pazartesi

Çekiç Kolej'de Konferans Verdi


EDROM (Edirne Roman Kültürünü Araştırma ve Geliştirme Derneği) ve Trakya Roman Dernekleri Platformu Başkanı Erdinç Çekiç Fatih Koleji'nde öğrencilere konferans verdi. Çekiç konferansa katılan öğrencilere Türkiye ve dünya Romanlarının yaşadığı sorunlar hakkında önemli bilgiler verdi. 

"Dünya İnsanlık Onuru Günü" dolayısıyla Fatih Koleji'nde düzenlenen konferansa katılan Erdinç Çekiç insanların kafasındaki Roman imajı ile gerçeklerin birbirinden son derece farklı olduğuna dikkat çekti. Medyanın Romanlara dönük tutumunu eleştiren Çekiç "Roman vatandaşlar bir olaya karıştığında hemen kimliğini öne çıkararak haber olur. Ama bir başkası bir şey yaptığında onun etnik kimliği yazılmaz." şeklinde konuştu. Öğrencilerden gelen dünya Romanlarının durumu ile ilgili bir soruya Çekiç çeşitli Balkan ülkelerinde yaşanan ırkçı saldırıları hatırlatarak yanıt verdi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Avrupa'da yaşayan Romanların soykırımla karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Çekiç günümüzde de çok ciddi problemlerin yaşanmakta olduğuna dikkat çekti. 

Edirne Romanlarını temsil etmek ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kurulan EDROM'un başkanlığını yürüten Erdinç Çekiç, uzun yıllardır Türkiye genelinde Romanların ve farklı Çingene gruplarının temsil edildiği derneklerin bir araya getirilmesi için federasyonlaşma çalışmalarını yürütüyor. Halen Erdinç Çekiç'in başkanlığını yaptığı Trakya Roman Dernekleri Platformu bünyesinde çok sayıda Roman derneği bulunuyor.

Kaynak: CHA 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder