6 Ekim 2012 Cumartesi

Çeribaşı Akmaca: Çorlu'dan Gelenlerin Durumu

Kağıthane Yahya Kemal Romanları çeribaşı, şair ve yazar Cemil Akmaca mahalledeki evleri yıkıldıktan sonra Çorlu'ya giden ve daha sonra Çorlu'da sorunlar yaşayarak mahalleye geri dönen Roman ailelerin durumu ile ilgili bir açıklama yaptı. Akmaca yaptığı açıklamada konunun önemine ve aciliyetine dikkat çekiyor. İşte Akmaca'nın açıklaması:


Bu gün yaşanan olaylar hepimizi üzdü. Yahya Kemal'deki yıkımdan sonra Çorlu'ya giden aileler bazı olumsuz olaylardan dolayı geri gelmek zorunda kalmışlardı. Kiralık ev bulamayan Romanlar yıkılan mahallelerinde araçlarının içinde barınmaya çalışıyorlardı. Bu gün gelen zabıta kuvvetleri araçlarında yatmak zorunda kalan insanların araçlarını çektiler.

Kendilerinden bir hafta izin talep ettik. Kiralık ev bulmaları için yaptığım telefon konuşmasında Başkan yardımcısı Ömer Bey, "Tamam, sorun yok dedi". Buna rağmen zabıta ekipleri araçları kaldırdılar. "Bir hafta içerisinde ev bulup taşınacağız." denmesine rağmen, ricamıza olumsuz yanıt verilmesi bizleri üzdü. Biz temsilcilerin ufacık bir talebinin bile karşılanmadıgını gördük, bunun için kırgınız. 

Peki kentsel dönüşüm böyle mi olmalı? İnsanlar devletin kararlarına uydu diye sokakta mı kalmalı? Bu kışta kıyamette ev bulamayan, yıkım mağdurları ne olacak? "Biz Çingeneye ev vermeyiz." diyen insanların bulunduğu bir ortamda insanların işi çok zor. Diyelim ev buldu. Günlük gelirinin çok üstünde kiraları nasıl ödeyecekler? Bu kentsel böyle olmamalı. Kentsel olacaksa insanlarla birlikte olsun. Köylerinde binlerce dönüm araziye sahip insanlar, büyük şehirlerde de bina ve villa sahibi olanlar varken; garibanların tek bir göz odasını yıkılıp oralara villa yapılırsa buna kentsel dönüşüm denmez. Peki bina ve villa yapmak için yıkılan garibanlar ne olacak. Hep ordan oraya kovalanacaklar mı?

Video


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder