10 Ekim 2012 Çarşamba

Toroslar'da Mesleki Eğitim Merkezi


Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam ve Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye koordinatörü Hacer Foggo Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı ziyaret ederek Romanlar Mesleki Eğitim Merkezi'nin kuruluşunda yaptığı katkılar dolayısıyla kendisine teşekkür ettiler. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam kendilerine tahsis edilen merkezdeki etüt ve eğitim çalışmalarının devamı etmesini beklediklerini ifade etti. 


Toroslar Teknik Eğitim Kursları bünyesinde açılan Romanlar Mesleki Eğitim Merkezi'nde müzik, bambu ve sepet örme eğitimleri veriliyor. Ayrıca merkezde açılan etüt ve eğitim merkezleri Roman çocuklarına sağlıklı bir çalışma imkanı sunmayı amaçlıyor. Konuyu değerlendiren Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye koordinatörü Hacer Foggo Roman ailelerin ekonomik ve sosyal sorunları nedeniyle çocuklarının derslerine yardımcı olamadığını ifade ederek, etüt merkezlerinin son derece önemli bir ihtiyaca cevap verdiğinin altını çizdi. 

Son yıllarda Türkiye genelinde yaygınlaşan mesleki eğitim kursları işsizliğin Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu Roman mahallelerinde meslek sahibi vatandaşların sayısının artması açısında son derece önemli bulunuyor. Bununla birlikte Romanları hedefleyen ve toplumda yaygın durumda bulunan önyargılar nedeniyle kimi zaman meslek sahibi Romanlar bile iş bulamayabiliyorlar.

Kaynak: Haberler.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder