19 Kasım 2012 Pazartesi

Camide Buçuğun Ne işi Var?

Çamlıca'ya yapılması planlanan caminin projesi Romanlardan tepki görüyor. Caminin 107.1 metrelik minaresi 1071 Malazgirt Zaferi'ni, 34 metrelik kubbe çabı ise İstanbul'un plakasını temsil ediyor. Buna karşılık kubbenin yerden 72,5 metre yüksekliğinde olmasının ise "İstanbul'da yaşayan 72,5 milleti" temsil ettiği ifade ediliyor. 72,5 millet deyişi Romanları buçuk millet olarak sayan ayrımcı bir ifade olarak görüldüğünden geçmişte pek çok halk ozanı 73 millet ifadesini kullanmıştı. Çamlıca'ya yapılması planlanan camide Romanları aşağılayan bu eski deyişe gönderme yapılması halkta büyük tepki yarattı. Halkın ortak beklentisi mimarın projesini değiştirerek kubbenin yerden yüksekliğini 73 metre yapması.


Çamlıca'ya yapılacak olan cami için Mimar Bahar Mızrak ile Mimar Hayriye Gül Totu'nun projelerinin uygulanması kabul edildi. Cami, kubbe ve minare uzunluklarının her birinin bir anlamı olduğunu belirten Bahar Mızrak kubbenin yerden yüksekliğinin 72,5 metre yüksekliğinde olmasının "İstanbul'da yaşayan 72,5 milleti" simgelediğini ileri sürdü. 

Olayın basında yer almasının ardından çok sayıda Roman yurttaş Medya Roman'a ulaşarak bu durumun kabul edilemeyeceğini belirttiler.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Romanlar caminin kubbe yüksekliğinin 73 metre yapılabilecekken 72,5 metre yapılmasının Romanları aşağılamaktan başka anlama gelmediğinin altını çizdiler. Medya Roman aracılığı ile kamuoyuna seslerini duyurmak isteyen Romanlar projeyi hazırlayan mimarların en kısa sürede hatalarından dönerek, projeyi yeniden gözden geçirmelerini umut ediyor. İslam dininin kutsal mabedi olan bir camide Romanları aşağılayan bir detaya yer verilmesi, ırkçılığı lanetleyen İslam dininin yüceliğine yakışmayan bir tavır olarak değerlendiriliyor. 

Kaynak: Medya Roman İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder