30 Kasım 2012 Cuma

Çeribaşı Akmaca: Yalova Romanlarına Kulak Verin

Kağıthane Romanları çeribaşısı, şair ve yazar Cemil Akmaca dün sitemizde yayınlanan Yalova Romanlarının yıkım endişesi ile haber üzerine sitemize bir açıklama yaptı. Akmaca yakın dönemde yaptığı gözlere dayanarak Yalova Romanlarının durumunu ve çözüm önerilerini ortaya koyuyor. 


İşte Çeribaşı Akmaca'nın açıklaması: 

YALOVA ROMAN MAHALLESİ 
Geçen ay yıkım endişesi taşıyan Roman mahallesine gittim. Yalova'nın en yüksek tepesine kurulu olan kalabalık bir Roman mahallesi. İnsanları gerçekten çağdaş ve insan canlısı. Misafire gösterilen ilgi mükemmel. Şansımıza da o gün düğün vardı. Ve Erco da gurubuyla düğüne renk katıyordu. Yanımdaki arkadaşım Roman olmadığı halde gördüğü ilgi onu bile şaşırtmıştı.

Çok geçmeden ilk saatlerdeki tedirginliğimiz gitmiş, o anda bizlerde Yalova Romanlarından olmuştuk. O gece bizleri ağırlayıp yatak açtılar. Aslında Romanlar candan kişilerdir, bazen sert olan dış görünüşlerinin altında yufka gibi yürekleri vardır. Yalnız yoksulluk, fakirlik nedeniyle Romanların yaptıkları işler  belli, hurda toplayıcılığı ve benzeri... İşte Romanların bir arada yaşamasını temel nedeni de yaptıkları bu işler.

Bazen okuduğum haberlerin altına Yalova Romanları için abuk sabuk yorumlar yapanlar oluyor. Bir semte insan gibi girmezsen kim olursa olsun seni iyi karşılamaz. Bu Romanların yaşadığı mahalle olur başkalarının yaşadıgı mahalle olur fark etmez. O yorumları yapanlar mutlaka yanlış yapmıştır. Belki de kadınlarımıza karşı ters bir hareket yapmış ve halktan tepki görmüştür.

Romanları tanımayan bazı kişiler duydukları laflarla Romanları suçlar. Roman mahallelerine insan gibi gel insan gibi karşılan. Türkiye'nin en güzel insanlarının Yalova Romanları olduğuna şahit oldum. Bir gün yolunuz düşerse gidin, ama insan gibi, yoksul gibi, gariban gibi gidin. O sevgiyi saygıyı sizler de göreceksiniz.

Gelin devlet büyüklerimiz, Yalova'da çok boş arazi var. Tek katlı, depolu, bahçeli, şehirden uzak olmayan; insanlarımızı işlerini yapmak için kilometrelerce yürümek zorunda bırakmayan bir Roman mahallesi kurun. O yoksul fakat iyi yürekli insanlar sokaklarda kalmasın. Yıkım korkusu kabusu bitsin. Biz yaşamadık bari Yalovalılar o sevinci yaşasın.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder