14 Kasım 2012 Çarşamba

Romanlar Dertlerini Anlattı

Balıkesir'de kurulmuş olan 15 civarında Roman derneği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Yalım başkanlığındaki heyete bölgede yaşayan Romanların sorunları hakkında bilgi verdi. Ayten Burhan Erdayı Sevgi Evi'nde yapılan toplantıda Balıkesir'de yaşayan 70000'den fazla Romanın eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlardaki sorunları dile getirildi.


Toplantıda konuşma yapan Roman Kültürü Eğitim, Araştırma, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Gezer geçmiş dönemde çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile kuvvetli ilişkiler kuramadıklarını ifade etti. Önümüzdeki dönemde sorunların çözümü için tüm kurumlarla elbirliği içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Gezer, eğitim ve sağlık alanında yapılan çeşitli dernek faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Gezer mahallelerde yaşanan sorunlar konusunda derneklerin daha aktif bir biçimde müdahil olması gerektiğinin altını çizdi.

Balıkesir'de faaliyet gösteren Roman dernekleri nüfusu 600000'e yaklaşan Balıkesir'de 70000'den fazla Romanın yaşadığını ve Romanların sorunlarına ilgi gösterilmesinin bölge için özel bir önem taşıdığını ifade ediyorlar. 

Kaynak: Balıkesir Politika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder