9 Kasım 2012 Cuma

Tiner Dehşetine Kim Dur Diyecek?

Roman toplumu yeni bir tehditle karşı karşıya. Tiner dehşeti toplumun farklı kesimlerini olduğu gibi Roman gençleri de etkiliyor. Her geçen gün giderek daha fazla kalabalıklaşan tinerci çeteleri Roman gençlerini aralarına katıyor ve Roman mahallelerinde yaşayan yurttaşlar için büyük bir sorun oluşturuyorlar. Çocuklarının tinerci çetelerinin eline düşmesini istemeyen Roman aileler en kısa sürede konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyorlar. 


Geçtiğimiz yıllarda Küçükbakkalköy, Sulukule, Fikirtepe, Yahya Kemal gibi eski Roman mahallelerinde yapılan yıkımlardan sonra bu yerleşimlerin sakinleri çoğunlukla şehir dışındaki bölgelere taşındılar. Buralarda şehirden ve toplumun diğer kesimlerinden uzak bir şekilde tamamen kendi içlerine kapalı yaşayan vatandaşlar çok ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar. Geçim derdi başka yerlerde olduğu gibi buralarda da Romanların belini büküyor. Ama bu yeni yerleşim alanlarındaki asıl sorun ailelerin parçalanması. Parçalanan ailelerin çocukları ise başta tinerci çeteleri olmak üzere çeşitli grupları kendileri için güvenli bir sığınak olarak görüyor. Ailelerinden çok tinerci çetelerinin elinde büyüyen çocuklar hem ailelerine, hem komşularına hem de nadiren olsa da şehrin farklı bölgelerinde yaşayan insanlara şiddet uyguluyorlar.

Roman mahallelerinde yaşayan pek çok yurttaş can güvenliklerini tehlikeye atan, çocuklarının geleceğini karartan tinerci çetelerine karşı bir önlem alınmadığından şikayetçi. Bu konularda en kısa sürede önlem alınması gerektiğini söylüyorlar. Vatandaşlar geçmişte de benzeri sorunların yaşandığını ifade ediyor. Buna karşılık geçmişte büyük Roman mahallelerinde yaşayan aileler birbirlerini tanıdıkları için çok güçlü komşuluk ilişkilerinin bulunduğunu ve mahalle sakinlerinin dayanışma içerisinde çeteleri durdurabildiklerini vurguluyorlar. Mahallelerin yıkımı ve dağılmasından sonra yeni yeni kurulmaya başlanan Roman mahallelerinde tinerci çeteleri bir güç odağı haline gelmişler. Tinerci çeteleri ekmeğini taştan çıkartarak geçimlerini sağlayan yoksul Roman aileler için hayatı daha da zor hale getiriyorlar

Tinerci çetelerine karşı en kısa sürede gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak harekete geçilmemesi durumunda sorunun çok daha büyüyeceği ifade ediliyor. Bugün bile Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi merkezi yerlerde gruplar halinde dolaşan tinerci çetelerinin daha da kalabalıklaşmaları halinde çok ciddi sorun yaratacakları anlaşılıyor. Roman ailelerin talepleri görmezden gelinmezse sorun büyümeden çözülebilir. Aksi halde tinerci dehşeti, kısa zamanda vahşet halini alacak.

Kaynak: Medya Roman İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder