20 Aralık 2012 Perşembe

Böyle Anket Olur mu?

Yalova'da büyük bölümü Romanlardan oluşan bir ilköğretim okulunda öğrencilere dağıtılan dini araştırma anketi tartışmalara neden oldu. Roman çocuklara ailelerine vermeleri için dağıtılan ankette, "Allah'a inanıyor musunuz?", "Peygamberiniz kimdir?", "Gusül abdesti alıyor musunuz?", "Çocuğunuzu sünnet ettirdiniz mi?" gibi soruların yer alması Yalova Romanlarının tepkisine neden oldu. 


Yalova Bağlarbaşı Mahallesi Müfettiş Hamdi Girgin İlköğretim Okulu'nda Roman öğrencilere din öğretmenleri tarafından dağıtılan anketi ailelerine vermeleri istendi. Ankette Roman ailelerin dini inançları ve ibadetleri yerine getirip getirmedikleri sorgulanıyor. Özellikle ailelerin özel hayatlarını ilgilendiren konuların bu şekilde sorgulanması ailelerin tepkisine neden oldu. Okulun önünde toplanan Romanlar anket uygulamasını protesto ettiler. Basın açıklaması yapan Yalova Romanlar Derneği başkanı Necdet Karabulut : “Bu tüm Türkiye’de yaşayan Romanlara karşı yapılmış bir hakarettir. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Bunun için bir açıklama bekliyoruz. Bizim dinimizi sınıyorlar. Benim 6 çocuğum var, hepsi Kuran-ı hatim etti. Bunu sokakta cahil bir insanın ağzından duysam bile aynı tepkiyi gösteririm” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kağıthane Romanları Çeribaşı Cemil Akmaca "Anketi okuyunca utandım böyle kültürlü, din işleriyle ilgilenen ve örnek teşkil etmesini beklediğimiz kişilere hiç yakışıyor mu? Bu şekilde bizlere, Romanlara yapılan bu ayıbın arkasındaki kişilerin biraz olsun utanmasını ve özür dilemesini bekliyoruz." şeklinde konuştu. Bir basın açıklaması yaparak anket uygulamasını kınayan Kocaeli Roman Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ise "Bu anketi romanları küçük düşürme ve ayrımcılık düşüncelerinin bir yansıması olarak görüyoruz. Bir üniversite dahi bu yanlış algıyı soru haline getiriyorsa durum bizler için iç açıcı değildir." şeklinde konuştu. Türkiye Roman Hakları Forumu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise "Biz, Roman toplumunun sosyo-ekonomik yapısını anlamaya yönelik art niyetsiz, bilimsel çalışmaları yüreklendiriyor ve destekliyoruz. Ancak bu çalışmalar, ilk aşamalarından itibaren Roman toplumu ile iletişim içinde geliştirilmeli, saydam bir süreçle uygulanmalıdır." değerlendirmesi yapıldı. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yalova Vali vekili Cezmi Türk Göçer ise yapılan çalışma için valiliğin izni gerekmediğinden valilik tarafından herhangi bir izin verilmediğinin altını çizdi. Valilik yetkileri çalışmanın Uludağ  Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile ilişkili olduğunu ve hiçbir biçimde kendilerini bağlamadığını vurguladılar. 

Kaynak: Medya Roman İstanbul, DHA, Çağdaş Kocaeli 


1 yorum:

  1. İşte sözüm ona biliimimizin geldiği son nokta... Bu bilimin bu soruların cevabı neye işaret edecek. Ben bunun iyi niyetli bir anket olduğunu düşünmüyorum. Bunu yapan üniversite o hoca ve o öğrenci anket yanıtlarını göre hareket ederse ellerine ne geçecek... Bu hedef göstermektedir başka bir şey değildir. Bu ülkenin vatandaşı olarak utanç duydum.

    YanıtlaSil