18 Aralık 2012 Salı

Çaybaşı Yıkılacak mı?

İzmir'in önemli Roman yerleşimlerinden olan Torbalı ilçesine bağlı Çaybaşı'nda yıkım söylentileri halk arasında  tartışmalara neden oldu. Çok kısa süre içerisinde bölgede yıkım yapılacağının fısıltı gazetesi ile vatandaşların arasında yayılması Çaybaşı Romanlarını tedirgin etti. Çaybaşı bölgesi Türkiye'de Roman dili Romanes'in en yaygın olarak konuşulduğu birkaç bölgeden biri.


Mahalle sakinleri arasında yayılan 24 Aralık'ta Çaybaşı'nın yıkımı için ihale açılacağı söylentisi mahalle sakinlerinin endişeye kapılmasına neden oldu. Kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğinden yakınan vatandaşlar yetkililerden en kısa sürede bir açıklama yapılmasını bekliyorlar. Mahalle sakinleri arasında konuyla ilgili çok çeşitli söylentiler yayılmış. Başlangıçta 16 dekarlık bir alanın, daha sonra ise 10 dekarlık bir alanın yıkılacağı ileri sürülmüş. Geçtiğimiz haftalarda ise Çaybaşı'nda sadece Romanların evlerinin yıkılacağı gibi bir iddia gündeme gelmiş. Henüz yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmaması dedikoduların yaygınlaşmasına ve Çaybaşı Romanlarının giderek daha fazla tedirgin olmasına neden oluyor. 

Çaybaşı Romanes dilinin en yaygın ve geleneksel biçimiyle konuşulduğu Roman yerleşimlerinin arasında yer alıyor. Daha önce de mahalle sakinleri Roman gelenekleri ve dilini yaşatma konusundaki gayretleri ile gazetelere haber olmuşlardı.

Kaynak: Torbalı Ege

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder