13 Aralık 2012 Perşembe

Sapanca'da Kamulaştırma Tartışmaları

Sapanca'daki Kestanelik mevkiinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında acele kamulaştırma kararı alınması çeşitli tartışmalara yol açtı. Proje kapsamında evleri kamulaştırılacak olan bazı Roman aileler rayiç bedellerinin düşük tutulmasından dolayı şikayetçi oldular. 


Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki Kestanelik mevkiinde bulunan Roman yerleşimi için yıkım kararı alındı. Verilen acele kamulaştırma kararı kapsamında evler için mahalle sakinlerine ödenecek bedel ise mahallede tartışmalara neden oldu. Mahalle sakinlerinin önemli bir bölümü rakamı az bularak kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi. 

Sakarya Romanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Tanyel alınan acele kamulaştırma kararı nedeniyle bazı mahalle sakinlerinin mağdur olabileceğini ifade etti. İki aile birlikte yaşadıklarını belirten bir vatandaş 300 metre kare evi için kendisine 57 bin lira verildiğini, bu rakamın kendilerini mağdur edeceğini ifade etti. Bir diğer mahalle sakini ise evlerinin yerlerine yeni evlerin yapılmasını talep etti ve makul şartlarda ödeme yapabileceklerini vurguladı. 

Kestanelik mevkiinde yaşayan Roman aileler bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini merak ve endişe içerisinde bekliyorlar. Yetkililerden beklentileri alınan kararın mahalle sakinlerinin koşulları düşünülerek gözden geçirilmesi.

Kaynak: Yeni Sakarya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder