22 Ocak 2013 Salı

Altınovalı Romanlar Evlerini İstiyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Altınova beldesinde yaşayan 75 Roman aile daha önce yetkililer tarafından kendilerine vaat edilen TOKİ evlerinin teslim edilmesini istiyorlar. Halen Selimiye Mahallesi Otogar arkasındaki çadırlarında kalan ailelerin durumu özellikle kış şartları nedeniyle her geçen gün kötüleşiyor. 25 Haziran 2011 tarihinde yapımına başlanan ve 2012 Mayıs ayında teslim edileceği söylenen evlerin hala ailelere verilmemiş olmaması Altınovalı Romanları endişelendiriyor.


2004 yılı Nisan ayında daha önce yaşadıkları evleri belediye yetkilileri tarafından yıkılan Roman aileler o günden bu yana yaşamlarını çadırlarda sürdürüyorlar. Sayıları 300'ü bulan Romanlar yıkımlar sırasında eşyalarını almalarına fırsat verilmediğini ve evlerinin yıkılmasının ardından kendilerine en kısa zamanda  uygun ödeme koşulları ile evler yapılacağı sözünün verildiği ifade ediyorlar. 2011 yılında yapımına başlanan TOKİ evleri tamamlanmış olmasına rağmen dağıtımların halen yapılmamış olması geçimlerini kağıt ve hurda toplayıcılığı ile sağlayan Roman ailelerin durumunun giderek daha fazla zorlaşmasına neden oluyor.

Geçtiğimin 15-20 yıl içerisinde planlanması ihtiyaç sahiplerinin durumu gözetilmeden yapılan kentsel dönüşüm projeleri çok sayıda Roman ailenin onlarca yıl önce bıraktıkları göçebeliğe geri dönmelerine neden olmuştu. Özellikle evlerin yıkılan mahallelilere yer gösterilmediği veya gösterilen yerlerin kişilerin meslekleri için uygun olmadığı durumlarda kentsel dönüşüm projeleri hem aile facialarına hem toplumsal parçalanmaya neden olabiliyor.

Kaynak: İHA
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder