29 Ocak 2013 Salı

Kaymakam Romanları Ziyaret Etti

Samsun Çarşamba kaymakamı Caner Yıldız İŞKUR ve Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce açılan mesleki eğitim kursunu ziyaret etti. Kursdaki çalışmaları yerinde inceleyen Caner Yıldız aynı zamanda ilçede yaşayan Romanların karşı karşıya bulunduğu sorunlar hakkında yurttaşlardan bilgi aldı.


Samsun'un Çarşamba ilçesinde açılan endüstiriyel dikiş kursuna çok sayıda Roman kadın katılıyor. Roman erkekler ise kursta sayacılık eğitimi alıyorlar. Yaptığı incelemelerin sonucunda bir açıklama yapan Caner Yıldız kursa katılan Romanların bunların devam etmesi taleplerini kendisine ilettiğini vurguladı. Önümüzdeki dönemde kursları bitiren Romanların çeşitli sektörlerde istihdam edilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Caner Yıldız şimdiden bu konuyla ilgili projeler üzerinde çalıştıklarının ifade etti.

Son iki yılda Türkiye genelinde açılan mesleki eğitim kursları henüz çok geniş bir kitleye ulamasa da pek çok Romana umut veriyor. Mesleki eğitim kurslarının yaygınlaşması ve istihdam olanakları ile birleşmesi halinde Romanların Türkiye ortalamasının çok üstünde olan işsizlik sorununun çözümüne katkı sunabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Samsun Denge

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder