31 Ocak 2013 Perşembe

Konut Borcu Romanlara Ağır Geldi

İzmir'in Torbalı ilçesindeki Çaybaşı'nda bulunan Roman yerleşimi kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Roman dili Romanesin en iyi konuşulduğu bölgelerden olan Çaybaşı'nda yapılacak yeni konutlar bölge sakinlerine belli bir ücret karşılığı verilecek. Ne var ki geçimlerini hurdacılık, tarım işçiliği, ayakkabı boyacılığı  gibi düşük gelirli işlerden sağlayan Çaybaşı Romanları belirlenen taksitleri ödemenin kendileri için mümkün olamayacağını söylüyor.


Çaybaşı Romanları Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Bülent Ateş Çaybaşı'nda yapılmak istenen kentsel dönüşümün bölgedeki Roman kültürüne zarar verebileceğine düşünüyor. Dönüşüm sürecini "Yoksul Romanlar bu mahallelerde hiçbir gelirleri olmasa dahi komşuları ile dayanışma içerisinde ayakta kalabilmektedirler. Apartmanlarda yaşayamayız. Yapılan evlerin yaşam tarzımıza uygun olması gerekir ve bunların bizlere borçlandırılarak değil, devlet tarafından bedava verilmesi gerekir. Kentsel Dönüşüm’ün kültürümüzü yok etmesini istemiyoruz." şeklinde konuşan Ateş gelişmelerden dolayı Torbalı Romanları arasında büyük bir endişenin ortaya çıktığını ifade ediyor.

Büyük bölümü hurdacılık yaparak geçimlerini temin eden Çaybaşı Romanlarının bir diğer sorunu ise hurdacılık yapmalarına getirilen çeşitli kısıtlama ve engeller. Bu engeller nedeniyle Çaybaşı Romanları yeni evlerin taksitlerini ödemek bir yana günlük geçimlerini bile karşılayamaz duruma gelmişler. Yetkililerden beklentileri ise öncelikle iş sorununun çözülmesi ve ardından yapılacak kentsel dönüşüm projesinde Romanların ekonomik durumlarının göz önünde bulundurulması.

Kaynak: Selçuk Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder