5 Şubat 2013 Salı

Kore Mahallesi'ne Kaymakam Ziyareti

Çorlu'nun ünlü Roman yerleşimlerinden Kore Mahallesi (Hıdırağa) kaymakam Hıdır Doğan'ı ağırladı. Mahalle ziyaretinde Kore Mahallesi'nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesindeki son gelişmeler hakkında mahalle sakinlerini bilgilendiren Doğan, vatandaşlarında konuyla ilgili düşüncelerini dinledi.


Mahalledeki bütün Roman kahvelerini tek tek dolaşan Doğan hem kentsel dönüşüm projesinin ne aşamada olduğunu açıkladı hem de mahalle sakinlerinin sorularına yanıt verdi. Doğan yapmayı planladıkları kentsel dönüşüm projesi kapsamında mahalle sakinlerine "Çorlu'nun en güzel yerinde", iki ya da tek katlı ve aile yapısına uygun evler yapılacağını ifade etti. Proje için belirlenen arazinin İstanbul yolu üzerinde ve 85 dönüm  bir arazi olduğunu vurguladı. Doğan'ın yaptığı açıklamaya göre evler tapu sahiplerine belli bir bedel karşılığında verilecek.Tapusu olmayanların da kira öder gibi evlerin bedellerini ödeyeceğini ifade eden kaymakam Doğan mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı.

Son dönemde hızlanan kentsel dönüşüm projeleri Roman mahallelerinde hem umut hem de endişe yaratıyor. Bir yandan güzel evlere sahip olma düşüncesi özellikle yoksul Romanlar için bir heyecan kaynağı olurken geçmişte hatalı kentsel dönüşüm projeleri sonucunda ortaya çıkan büyük acılarsa vatandaşların kendilerine sunulan her tekfifi iki kez düşünmelerine neden oluyor. 

Kaynak: Çorlu Kent

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder