12 Mart 2013 Salı

Urlalı Romanlar Eğitime Ulaşmak İstiyor

İzmir'in Urla ilçesinde yaşayan Romanlar daha önce Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ve 50'ye yakın kişiye okuma yazma sertifikası veren eğitim merkezinin yeniden açılmasını talep ediyor. Geçen yıl kapatılan eğitim merkezi Urla Romanları için önemli bir umut kaynağı olmuş.


Urla'daki Sıra Mahallesi Belediye Konutları'nda yaşayan çok sayıdaki Roman aile için Kaymakamlık ve Urla Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan eğitim merkezi son derece değerliydi. Zira bölgede kurulan bir çadırda eğitim yapılan merkezde çok sayıda Roman okuma yazma öğrenmiş, kendini geliştirme imkanını kavuşmuştu. Geçen yıl kapatılan merkezle ilgili Romanların taleplerini değerlendiren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdülkadir Çiftçi merkezin koşullarının düzeltilmesi amacıyla kapatıldığını ve ileride bir prefabrik binadan yeniden eğitime başlanılabileceğini ifade etti.

İzmir'in önemli Roman yerleşimlerinden olan Urla'da Romanlar 1980'lere kadar genellikle tarım işçiliği yapmışlar. Özellikle çevredeki tütün tarlalarında işçilik yapan Romanlar günümüzde turizme bağlı mevsimlik faaliyetlerle, hurda ve kağıt toplayıcılığı yaparak geçiniyor.

Kaynak: Egeli Sabah ve Medya Roman İzmir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder