23 Nisan 2013 Salı

Çadır Hayatında Çile Bitmiyor

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde çadır ve derme çatma barakalarda yaşayan Roman ailelerin çilesi bitmiyor. Her türlü altyapı imkanlardan yoksun bir biçimde, son derece güç koşullarda yaşayan Roman aileler yetkililerden konut sorunlarına çözüm bulmalarını bekliyor. 

Yıldırım ilçesi Arabayatağı Mahallesi'nde yaklaşık 8 yıldır yaşayan Roman ailelerin durumu giderek kötüleşiyor. Elektrik ve su tesisatının bulunmadığı semtte, salgın hastalıklar çok yaygınlaşmış. Mahalle sakinleri sorunlarını kendi imkanlarıyla çözmeye çalışsalar da güçleri yetmiyor. Kimi aileler başka yerlerde ev tutmaya çalışsalar da kendilerine Roman oldukları için ev kiralanmadığından yakınıyorlar.

Özellikle kimi hatalı kentsel dönüşüm uygulamaları nedeniyle evleri yıkıldıktan sonra kendilerine kalabilecekleri yer gösterilmeyen Roman aileler farklı bölgelerde çadırlarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Kimi Roman aydınlarının zoraki göçebelik dediği bu sürecin sonucunda 50-60 yıldan fazla bir süredir yerleşik yaşayan Romanlar yeniden göçebeliğe başlamak zorunda kalmış. Yetkililerin bu ailelerin özel durumunu gözeterek konut sorununa çözüm bulmamaları halinde önümüzde dönemde önemli sorunların yaşanabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: DHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder