30 Nisan 2013 Salı

İstanbul'da Roman Toplantısı

28 Nisan 2013 Pazar günü İstanbul'da Marmara Roman Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen Roman Buluşması'na çeşitli illerden gelen federasyona üye Roman dernekleri katıldı. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla düzenlenen toplantıda kısa süre önce Marmara Roman Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen Roman Çalıştayı'nın sonuçları yayınlandı.

Kentsel dönüşüm, istihdam ve eğitim gibi alanlardaki Romanların sorunlarına değinilen toplantıda bu sorunların çözümü için belirlenen kimi çözüm önerileri de tartışıldı. Ana muhalefet partisi genel başkanının da Roman Çalıştayı'nda belirtilen çerçeve doğrultusunda bir konuşma yaptığı toplantıdaki yaşanan kimi organizasyon sorunlarıysa bazı derneklerin hoşnutsuzluğuna neden oldu. Dernek başkanlarının kürsüye çağrılması sırasında isimleri okunmayan kimi dernek başkanları duruma tepki gösterdiler. Edirne belediye başkanı Hamdi Sedefçi ve beraberindekilerin kürsüden anons edilmemelerinin de bir kırgınlık yaşanmasına neden olduğu ifade edildi.

Toplantıyla aynı saatlerde katılımcılarının Romanlar olduğu bir başka etkinlikte Taksim'de yapılıyordu. Türkiye Roman Platformu genel başkanı Fahrettin Savcı ve beraberindeki dernek yöneticileri Taksim Meydanı'nda bir basın açıklaması yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetine Romanlar için yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür ettiler. Hükümetin çalışmalarının uzun vadede başarılı olacağını söyleyen savcı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e de çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

Son yıllarda çeşitli siyasi partilerin Romanlarla ilgili çalışmalarının artması Roman toplumunda büyük bir memnuniyet yaratıyor. Öte yandan Romanları temsil etme iddiasındaki sivil toplum kuruluşlarının doğrudan doğruya siyasi partilerin temsilcisi konumuna gelmelerinin Roman toplumu içerisinde kimi sorun ve gerginliklerinin yaşanmasına neden olabileceği ifade ediliyor.

Haberin Videosu


Kaynak: Medya Roman İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder