2 Nisan 2013 Salı

Kocaeli'de Yıkım Gerginlik Yarattı


Kocaeli 28 Haziran Mahallesi'nde yaşayan Roman ailelere ait barakaların yıkım sırasında gergin anlar yaşandı. Yıkılan evlerinin yerlerine yaptıkları baraka ve çadırların yıkımı için gelen zabıta ekipleri ve güvenlik güçleri ile karşıya kalan Roman aileler taşınmak için süre talebinde bulundular. Ailelerin taleplerinin belediye ekipleri tarafından reddedilmesi gerginliğin daha da artmasına neden oldu. Bu sırada Romanlardan biri protesto amacıyla barakasını ateşe verdi.


Yaklaşık bir yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Romanlara ait evler belli bir bedel ödenerek yıkılmıştı. Kendilerine 6 ila 20 bin lira arasında değişen ücretlerin ödendiğini ifade eden Roman ailelerin bir kısmı semtten ayrılırken bir bölümü ise gidecek yerleri olmadığından aynı bölgede kurdukları çadır ve barakalarda yaşamaya başladılar. Belediye yetkilileri Roman ailelere ait evlerin daha önce yapılan anlaşma çerçevesinde ve bedelleri ödenerek yıkıldığını ifade ediyorlar. Buna karşılık mahalle sakinleri daha önce kendilerine kira yardımı yapılacağının söylendiğini, buna karşılık yardımların verilmediğini iddia ediyorlar.

Büyük bölümü hurda ve kağıt toplayıcılığı ile geçinen Roman ailelerin tek derdi yıkım değil. Son yıllarda geri dönüşüm süreci ile ilgili yapılan düzenlemeler nedeniyle eskisi gibi hurda ve atık toplayıcılığı ile geçinemediklerini vurgulayan aileler çok ciddi sorunlarla karşılaştıklarını vurguluyor. Uzmanlar Romanların arasında hemen hemen en düşük gelirli grubu oluşturan hurda ve kağıt toplayan aileleri ilgilendiren kentsel dönüşüm projelerinde çok dikkatli davranılması gerektiğini, aksi halde istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğini vurguluyorlar.

Kaynak: Kanal Kocaeli 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder