9 Mayıs 2013 Perşembe

Balkan Romanları İstanbul Buluşması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ve EDROM işbirliğinde düzenlenen Balkan Romanları İstanbul buluşmasında 9 ülkeden temsilcinin imzaladığı deklarasyonla Balkan Roman Birliği'nin kuruluşu ilan edildi.


3-5 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Balkan Romanları İstanbul buluşmasına Türkiye ve yurtdışından toplam 94 kişi katıldı. Balkan Romanlarının sorunlarının tartışıldığı çalıştaylarda farklı ülkelerden gelen Roman katılımcılar görüş alışverişinde bulundular. 

Katılımcı kuruluşların ortak hareket etme kararı aldığı toplantıda bir çatı örgütü olarak Balkan Roman Birliği kuruldu. Kuruluş deklarasyonuna göre birliğe üye ülkelerdeki Romanların sorunları araştırılarak her yılın 8 Nisan günü dünya kamuoyuna bir raporla duyurulacak. 

Özellikle 14 Mart 2010 tarihinde İstanbul'da onbinlerce Romanın katılımıyla yapılan Roman Buluşması'nın ardından Balkan Romanlarında Türkiye'ye ve Türkiye Romanlarına dönük beklentiler artmıştı. Daha önce kurulmuş olan Uluslarası Roman Birliği ve Dünya Romanlar Forumu gibi çeşitli kuruluşlarla ortak hareket zeminleri geliştirebilmesi halinde Balkan Romanlar Birliği'nin Romanların sorunlarının çözümü için ciddi adımlar atabilmesi mümkün gözüküyor. Hem Türkiye'de hem de Balkanlar daha geniş bir tabana ulaşması durumunda bu kuruluş çok önemli bir ihtiyaca yanıt olacak. 

Birliğin özellikle Balkan Romanlarına hitap etmesi de son derece anlamlı. Zira 15 milyonun üzerindeki toplam Roman nüfusunun önemli bir bölümü Balkanlarda yaşıyor. Bir başka açıdan Roman dili Romanesin en yoğun bir biçimde konuşulduğu bölgelerin başında da Balkanlar geliyor. 

Kaynak: UKİD

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder