23 Mayıs 2013 Perşembe

Çaybaşı'nda Mezarlığa Saldırı

İzmir'in Torbalı ilçesinde çok sayıda Romanın yaşadığı Çaybaşı'nda garip olaylar yaşanıyor. Bölgedeki mezarlıkta bulunan mezar taşlarının kırılması ve mezar topraklarının eşilmesi Çaybaşı halkını isyan ettirdi. Mahalle sakinleri yetkililerden saldırganların en kısa sürede yakalanmasını ve adalete teslim edilmesini bekliyor.


Çok sayıda Romanın yaşadığı ve Romanesin halen bütün canlılığı ile konuşulduğu bölgelerden olan Çaybaşı'ndaki mezarlığa yapılan saldırılar mahalle halkını tedirgin ediyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çaybaşı Romanlar Derneği başkanı Bülent Ateş, “Böy­le bir edep­siz­lik, say­gı­sız­lık, ha­ya­sız­lık olur mu? Ölü­le­ri­miz­den ne is­ti­yor­lar? Bü­tün me­zar taş­la­rı­nı kır­mış­lar. Ya­zık gü­nah­tır! Al­lah kor­ku­su yok mu bu vic­dan­sız­la­rın? Yet­ki­li­ler üze­ri­ne dü­şen gö­re­vi der­hal ye­ri­ne ge­tir­me­li­dir. Me­zar­lık­la­rı­mı­zın et­ra­fı­na ya bir gü­ven­lik ka­me­ra­sı ya da bir bek­çi bı­rak­sın­lar." değerlendirmesini yapıyor. 

Mahalle halkı yetkililerden konuyla ilgili en kısa sürede bir açıklama yapılmasını beklerken, mezarlık saldırılarının bölge tarihinde görülmemiş bir olay olduğunu ifade ediyorlar.

Kaynak: Büyük Torbalı 

1 yorum:

  1. ÇİNGENE HALKİ6 Şubat 2016 13:05

    EĞER BİZLER HALA BİRLİK BERABERLİK OLMADIĞI SÜRECE DİRİMİZE SAYGI YOKKİ, ÖLÜMÜZE SAYGI OLSUN.UZAKTAN GÖRENLER OH HAYAT BUNLARA GÜZEL VE YILLARDIR TV DİZİLERİNDE VE MEDYADA GAZETELERDE VE ASPARAGAS YALANLAR İLE ÇİNGENE MAHALLELERİ UYUŞTURUCU BATAKLIĞI GİBİ GÖSTERİLMİŞ AMA BAHÇELERİMİZDE YAPILAN DÜĞÜN VE EĞLENCELERİMİZDE BULUNMAK İÇİN İH ÇEKİP İSTEMİŞLER.VE BULUNANLAR ÖVGÜ İLE BAHSETMİŞLER AMA BİR YERDE KÖTÜ BİRŞEYLER GİTSE HEMEN ÇİNGENELER YAPMIŞTIR.VEYA BİRŞEYLER ÇALINSA ÇİNGELER ÇALMIŞTIR GİBİ LAFLAR İLE GURURUMUZU KIRMIŞLARDIR.ÇOĞU İŞ YERLERİNDE ÇİNGENE OLDUĞUMUZ İÇİN ÖNCE BİZLERDEN ŞÜPHELENMİŞLER AMA BİZLERİN YAPMADIĞI ANLAŞILDIĞINDA İSE ÖZÜR DİLEMELERİNİN GEREKTİĞİNİ BİLE DÜŞÜNMEMİŞLER TENEZÜL BİLE ETMEMİŞLERDİR.KAMU KURULUŞLARINDA VE DEVLET İÇİNDDE YER ALAN AYDIN KİŞİLERİMİZ SAVCI,MEMUR VE BÜROKRAT OLAN DA ÇİNGENE OLDUĞUNU SÖYLEYEMEDİĞİ İÇİN SÖYLER İSE İTİBARSIZLAŞACAK VE ONA KARŞI TAVIRLARI DEĞİŞECEK DİYE GİZLİYOR.BİZLER BİLE ROMAN KELİMESİNİN ARKASINA SIĞINIP VE BİZ ÇİNGENE HALKI OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM DEYİP RANTSAL DÖNÜŞÜME ÇEVRİLİP ÖRNEK SULUKULE EDİRNE KAPI KAĞITHANE YAHYA KEMAL ATAŞEHİR K.BAKKALKÖY ATAŞEHİR ÖRNEK TAŞTARLA TARLABAŞI GİBİ HATTA YOL YAPILACAK DİYE ZONGULDAK İKİNCİ MAKAS MİTHATPAŞA'DA EVLERİNDEN ATILMIŞLAR VE BARINMA HAKKINI VE BİR ARADA YAŞAMA HAKKI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR.HATTTA MUHTAR SEÇİMLERİNDE İÇİMİZDE Kİ BAZI ÇAKALLAR TARAFINDAN ÜÇ BEŞ KURUŞ ALINMAK SURETİ İLE KANDIRILIP OYLARIMIZ HİÇ EDİLMEKTE VE SEÇİLME HAKKIMIZI KULLANMAYIP İÇİMİZDEKİ BİRİLERİ ŞEREFİMİZ OLAN OYLARIMIZ BİR NEVİ PEŞKEŞ ÇEKİLMEKTEDİR.BİR ROMAN KELİMESİNDEN MEDET BEKLEYİP KENDİMİZE İTİBAR SAYGI VE SEVGİ DUYURMA PEŞİNDE OLACAĞIMIZA BİRLİK BERABER OLMAMIZ GEREKİRKEN; DESTEK YERİNE KÖSTEK OLUYORUZ.EN ÇOK KANDIRILAN ÇİNGENE HALKI OLARAK BİR TON KÖMÜR ÜÇ BEŞ MAKARNA İLE YETİNMEMİZ YERİNE İŞ AŞ EŞ ÜÇLEMİNİ NASIL SAĞLAYABİLMEK İÇİN BİRLİK BERABER OLMAMIZ GEREKMİYOR MU?

    YanıtlaSil