21 Mayıs 2013 Salı

İkinci Makas'ta Neler Oluyor

Halkın Sesi isimli internet sitesinde yazan Mustafa Özdemir Zonguldak'ın önemli Roman yerleşimlerinden olan İkinci Makas mahallesi ile ilgili duyumlarını okurları ile paylaştı. Özdemir Romanların asimile edilmesi için planlar yapıldığını ve mahallede yapılması planlanan yıkım sonrasında mahalle sakinlerinin farklı bölgelere dağıtılacağını ileri sürüyor. 


16 Mayıs 2013 tarihinde Halkın Sesi sitesinde yayınlanan "Romanlar Asimile mi Edilecek" başlıklı yazısında Mustafa Özdemir Zonguldak'ın ünlü Roman yerleşimi İkinci Makas'ta yapılması planlanan yıkımla ilgili görüşlerini aktardı. Özdemir yazısında Romanları asimile etme doğrultusunda planlar yapıldığı, bunun içinde mahallelerin dağıtılmasının planlandığı iddialarını yazısına ekledi. Bu politikanın tehlikelerine dikkat çeken Özdemir yetkililerin mahalle sakinlerine yaşayabilecekleri sağlıklı konutları sağlamasının sosyal devlet olmanın gereği olduğunu ifade ediyor. 

Zonguldak'lı Romanlar Özdemir'in yazısında yer alan iddialarla ilgili yetkililerin en kısa sürede bir açıklama yapmasını bekliyor. 

İşte Özdemir'in yazısı: 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder