7 Mayıs 2013 Salı

İstanbul'da Hıdrellez Coşkusu


Orta Asya ve Balkan halkları tarafından coşkuyla kutlanan ve özellikle Romanlar tarafından benimsenen Hıdrellez İstanbul'da coşkuyla kutlandı. Kuştepe, Ahırkapı ve Büyükçekmece'de düzenlenen etkinliklerde hem Hıdrellez gelenekleri hem de Hıdrellez coşkusu yaşatıldı. 


Büyükçekmece belediyesi tarafından anneler günü ve Hıdrellez nedeniyle düzenlenen şenlikte konuk sanatçı olarak Kibariye sahne aldı. İlçede yaşayan çok sayıda yaşayan Romanın katıldığı şenlik renkli görüntülere sahne oldu. Orhan Esen, Kobra Murat, Tarık Mengüç gibi sanatçıların katılımıyla düzenlenen Kuştepe şenliklerinde ise büyük çoğunluğu Roman olan mahalle halkının katılımı oldukça yüksekti. Kuştepe Roman Çiçekçiler Derneği tarafından organize edilen etkinliğe başka ilçelerden de Romanlar katıldı. Ahırkapı'da düzenlenen şenliklere geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda mahalle sakinleri ve üniversite öğrencilerinin coşkusu damgasını vurdu. Mahalle sakinleri üniversiteli gençlerin kendilerini yalnız bırakmamasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
Genel olarak sıcak mevsimlerin başlangıcı olarak kutlanan Hıdrellez Romanlar için çok özel bir anlam taşıyor. Hemen hemen kaybolma noktasına gelen çok eski bir Roman efsanesine göre Romanlara barışı, huzuru ve birliği getiren büyük kral bir Hıdrellez günü su kenarında kaybolmuştur. Yine efsaneye göre bir Hıdrellez günü tekrar geri gelecek, Romanların arasındaki anlaşmazlıklara son vererek yeniden huzuru getirecektir. Hıdrellez'de ateşten atlayanlar bu umudun temsil ettiği coşkuyu yansıtmakta, su kenarlarında toplananlar ise kayıp kralın dönüşüne ilişkin efsaneyi yad etmektedirler.

Kaynak: Medya Roman İstanbul
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder